Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podczas czerwcowego posiedzenia o utrzymaniu skupu aktywów i poziomu stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Jednocześnie RPP nadal bagatelizuje inflację, wskazując na jej egzogeniczny charakter. Fakt ten sprawia, iż zdaniem ekonomistów ING na pierwsze zacieśnianie polityki pieniężnej NBP przyjdzie nam poczekać aż do czwartego kwartału br. W ich ocenie, podwyżka w lipcu jest raczej mało prawdopodobna.

RPP bagatelizuje presję inflacyjną

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rafał Benecki, ekonomista ING wskazuje, że RPP umacnia swoją narrację o przejściowym charakterze inflacji, choć dostrzega on słabnącą pewność co do tego.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W maju RPP powiedziała, że spadek CPI powinien nastąpić w 2022 r. (a nie w 2 kw. 2021 r., jak wynikało z marcowej projekcji NBP). W czerwcu RPP odwołała kilka czynników, które powinny obniżyć CPI w 2022 roku (nie wspomina już, że płace powinny spowolnić w 2022 roku). Obecnie RPP wskazuje jedynie na efekt bazy w cenach ropy jako czynnik przemawiający za obniżeniem wskaźnika CPI w 2022 roku – przyznaje Rafał Benecki z ING.

Ekonomista dostrzega także, że w zeszłym miesiącu usunięto z komunikatu po posiedzeniu Rady fragment, który mówił, że NBP “stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie”. W tym miesiącu fragment ten powrócił, i to w dwóch miejscach, tj. gdy RPP odwołuje się do Wytycznych NBP oraz w podsumowującym fragmencie na końcu.

Ekspert wskazuje również, że zdaniem NBP, w warunkach pandemicznej niepewności jego rolą jest po pierwsze ułatwienie silnego ożywienia PKB, a dopiero później walka z wysokim wskaźnikiem CPI.

– W naszej ocenie Rada przygotowuje grunt pod znacznie wyższe projekcje CPI, ale nie pod natychmiastowe zacieśnienie – przyznaje Benecki.

Nowa projekcja zostanie opublikowana w lipcu. W poprzedniej projekcji z marca NBP oczekiwał, że w latach 2021-22 średni wskaźnik CPI powinien wynieść odpowiednio 3,1 proc. i 2,8 proc. r/r.

Zdaniem ING, w latach 2021-22 średni wskaźnik CPI powinien wynieść natomiast odpowiednio 4,3% i 3,8% r/r.

invest

– Nasze modele inflacyjne wskazują, że inflacja bazowa powinna pozostać podwyższona w drugim półroczu 2021 i 2022 r., co jest sprzeczne z poglądem NBP. Obawiamy się, że RPP przywiązuje zbyt dużą wagę do czynników przejściowych w odniesieniu do wzrostu CPI – wskazuje Benecki z iNG dodając, że RPP bagatelizuje napływającą popytową presję inflacyjną oraz strukturalne czynniki inflacyjne, tj. boom konsumpcyjny w ostatnich kilku latach i bardzo słabe inwestycje prywatne.

RPP podniesie stopy proc. dopiero w listopadzie

W jego ocenie dalsze zmiany nastawienia RPP powinny nastąpić w najbliższych kwartałach.

– Wraz z upływem czasu i ożywieniem PKB, RPP powinna mniej obawiać się o PKB i może podwyższyć stopy procentowe, aby zapobiec dłuższemu utrzymywaniu się podwyższonego CPI. Pierwszą podwyżkę widzimy jeszcze przed końcem tego roku (okolice projekcji listopadowej), ale nie w lipcu przy okazji kolejnej projekcji – przyznaje ekonomista dodające ze piątkowa konferencja prasowa prezesa NBP powinna rzucić więcej światła na obecne nastawienie RPP.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur pln stooq | kurs orlen | bitcoin kurs | kernel kurs | kurs korony czeskiej | kurs kruk | cena bitcoina | notowania lotos |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAtal: Zakątek Dąbie – nowoczesny projekt w bliskim sąsiedztwie centrum Krakowa
Następny artykułWażny dzień dla EUR i USD – możliwe scenariusze
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here