Naga MarketsInflacja zagraża zyskom z rynku akcyjnego - Saxo BankSaxo Bank twierdzi, że obecne poziomy inflacji mogą znacznie zagrażać zyskom z rynku akcyjnego. Szef strategii kapitałowej banku zwraca uwagę, że rzeczywiste stopy zwrotu z akcji są drastycznie narażone na wpływ okresów inflacyjnych, z którymi obecnie się mierzymy. W rezultacie, inwestorzy muszą dziś dobrze przemyśleć, jak portfel akcji radzi sobie z inflacją i jak bardzo jest wrażliwy na rosnące stopy procentowe.

  • Inflacja i wszystkie jej odcienie nie są dobre dla zysków z akcji
  • dlaczego inwestorzy kapitałowi obawiają się inflacji?
  • Środowiska inflacyjne są gorsze dla realnych zwrotów z akcji w całym okresie

Inwestorzy stoją przed wyzwaniem odpowiedniego dobierania spółek

W tym tygodniu szef strategii kapitałowej Saxo Banku, Peter Garnry wydał notę, w której to bank przygląda się obecnej sytuacji na rynku akcyjnym ze wskazaniem na badanie stóp zwrotu z tego rynku a pojawiającą się inflacją. W nocie dotyczącej akcji bank skupia się na inflacji i różnych sposobach definiowania okresów inflacyjnych i deflacyjnych oraz na tym, jak wpływają na stopy zwrotu z akcji w tych dwóch polach. “Podczas gdy nominalne stopy zwrotu są mniej narażone na wpływ inflacji, rzeczywiste stopy zwrotu z akcji są drastycznie narażone na wpływ okresów inflacyjnych” – dodaje Garnry.

Te artykuły również Cię zainteresują
Strateg dodaje w raporcie, że: “Ogólnie rzecz biorąc, obserwujemy korzystne stopy zwrotu z akcji w okresach deflacyjnych (tych z niską inflacją r/r lub malejącym wskaźnikiem CPI m/m) i odwrotnie. Te obserwacje są ważne dla inwestorów dzisiaj, a szczególnie dla inwestorów, którzy opierają swoje oczekiwania na wzroście akcji w ciągu kolejnych 10 lat.”

wykres Inflacja i deflacja wobec zysków akcyjnych - Bloomber&Saxo Bank2
Inflacja i deflacja wobec zysków akcyjnych – Bloomber&Saxo Bank

Jak pokazuje powyższy wykres – są to skumulowane logarytmiczne stopy zwrotu dla amerykańskich akcji w dwóch okresach: deflacji i inflacji. Uderzająca jest wyraźna różnica w skumulowanych stopach zwrotu z akcji pomiędzy okresami inflacji i deflacji dla zysków z rynku akcyjnego. W przypadku nominalnych stóp zwrotu różnica ta jest dość duża, ale przeważający okres inflacyjny od 1969 do 1991 r. przyniósł dodatnie stopy zwrotu z akcji.

Jednak kluczowa różnica pojawia się, gdy przekształcimy nominalne stopy zwrotu z akcji w stopy zwrotu realne (po odjęciu inflacji). Różnica w logarytmicznych stopach zwrotu z akcji eksploduje w przypadku realnych stóp zwrotu pomiędzy okresami inflacji i deflacji. To pokazuje, dlaczego inwestorzy kapitałowi obawiają się inflacji i dlaczego Warren Buffett nazwał ją “najgorszym podatkiem ze wszystkich“.

Analitycy podają również, że powodem negatywnej reakcji rynku akcyjnego na stopy procentowe jest fakt, że podnoszą one koszt kapitału. Częściowo jest to kompensowane przez rosnące oczekiwania dotyczące wzrostu, ponieważ rosnące stopy procentowe mają związek z rosnącymi oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu. Ogólny wpływ rosnących stóp procentowych jest negatywny, a jeśli inflacja przyspieszy i utrzyma się powyżej 3% przez dłuższy czas, ogólny wpływ na zyski z akcji będzie coraz gorszy. W rezultacie, inwestorzy muszą już dziś dobrze przemyśleć, jak portfel akcji radzi sobie z inflacją i jak bardzo jest wrażliwy na rosnące stopy procentowe.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik — co to jest | notowania ropy naftowej | dax spekulant | dlaczego akcje pgnig spadają | euro kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here