Naga Markets



Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś najnowsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu br. w stosunku do lipca br. o 0,2 proc. a w stosunku do sierpnia 2020 r. aż o 5,4 proc., co jest najwyższym odczytem od ponad 20 lat.

  • Dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce osiągnęła najwyższy poziom od ponad 20 lat
  • Ceny nie rosły tak szybko od czasu stłumienia inflacji na przełomie XX i XXI wieku
  • Polski złoty w ciągu 13 lat może stracić połowę swojej wartości
  • Niektóre pomysły polityki gospodarczej to jak gaszenie pożaru benzyną – uważa ING
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ceny nie rosły tak szybko od czerwca 2001 r. 

Ostatni raz inflację na wyższym poziomie w skali roku widzieliśmy w czerwcu 2001 roku. Ceny rosły wówczas o 6,2 proc.



Warto zwrócić także uwagę, że wzrost inflacji w sierpniu do 5,4 proc. wyraźnie przebija cel inflacyjny oraz górną granicę odchyleń od celu określonego przez Radę polityki Pieniężnej (RPP).

Nowe podatki windują ceny konsumpcyjne 

– Tak wysoka inflacja oznacza, że roczne lokaty bankowe o przeciętnym rynkowym oprocentowaniu, zakończone w sierpniu 2021 roku (zakładane we wrześniu 2020 roku) przyniosły realnie rekordową stratę wynoszącą ponad 5 proc. – przyznaje Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce.

Jacek Frączyk z Business Insider wskazuje, że na inflacje wpływa kilka czynników. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim dodruk pieniądza, czynniki zewnętrzne oraz nakładane podatki.

– Z czynników zewnętrznych mamy rosnące ceny ropy naftowej. Jej ceny liczone w dolarach w skali roku urosły o prawie 60 proc. Drożeje też błyskawicznie gaz. Do tego dodać trzeba jeszcze podatek węglowy w formie praw do emisji CO2, które odbijają się szczególnie na polskich cenach prądu. A jeśli chodzi o podatki, to mamy obowiązujące od tego roku podatek cukrowy i podatek handlowy – wylicza Frączyk.

Inflacja dewastuje siłę nabywczą PLN 

– W ten sposób została przekroczona pewna nieformalna granica. Od czasu stłumienia inflacji na przełomie XX i XXI wieku roczna dynamika CPI w Polsce nigdy nie przekroczyła 5%. Sierpniowy odczyt wyznacza więc najwyższą inflację od czerwca 2001 roku – wskazuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

invest

Dodaje on także, że inflacja cenowa na poziomie 5% rocznie jest na dłuższą metę dewastująca dla siły nabywczej pieniądza.

Główny analityk Bankier.pl wylicza, że jeśli taki stan utrzymałby się w kolejnych latach, to polski złoty za 13 lat straciłby ponad połowę swej obecnej wartości. Dostrzega on także, iż tak wysoka inflacja przede wszystkim niszczy siłę nabywczą oszczędności zgromadzonych w bankach czy obligacjach skarbowych, które płacą rekordowo niskie i zbliżone do zera odsetki.

RPP wciąż niewzruszone wzrostem cen 

Warto w tym miejscu wskazać, iż pomimo zapewnień ze strony decydentów Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej, tak wysoka inflacja ma charakter jedynie „przejściowy”, roczna dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych już od ponad roku utrzymuje się powyżej celu polskiego banku centralnego.

Mimo to od maja 2020 roku stopa referencyjna NBP utrzymywana jest na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., a prezes Glapiński uważa, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków.

Jakby tego było mało, w lipcu br. Rada Polityki Pieniężnej już po raz drugi z rzędu odrzuciła wniosek o podwyżkę stopy referencyjnej o 15 pb.

Analitycy ING Banku idą o krok dalej i kwitują, że niektóre pomysły polityki gospodarczej to jak gaszenie pożaru benzyną-waloryzacja świadczeń socjalnych aby gonić inflację, gdy właśnie struktura PKB oparta na konsumpcji (świadczeniach) i słabych inwestycjach dała wysoki CPI już przed pandemią. 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw lotos | notowania jsw | kursy ropy | s&p notowania | pkp cargo notowania | lotos gpw | kurs korony czeskiej do złotówki | cena akcji asseco |



Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułNaomi Osaka: gwiazda tenisa zainteresowana dogecoinem (DOGE) oraz NFT
Następny artykułZłoty odrabia straty. Na rynkach widać poprawę nastrojów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here