Dziś w nocy ukazały się protokoły z posiedzenia Reserve Bank of Australia, które miało miejsce dwa tygodnie temu – 2 lipca. W protokołach znalazło się podsumowanie dotychczasowych wydarzeń mających wpływ na rynki. Rada RBA zwróciła uwagę, że polityka Fed jest ostatnio główną siłą napędową przepływów kapitałowych. Rynek dyskontuje zmianę kierunku w polityce monetarnej Fed co skutkuje wzrostem rentowności długu US, Australii oraz peryferiów Eurozony. Ryzykowne aktywa zyskujące dotychczas z powodu QE zanotowały spadki wraz z odpływającym kapitałem. Zmienność na rynkach podsyciło także tzw. delewarowanie Chińskiego sektora finansowego przeprowadzane przez Ludowy Bank Chin – bank utrudnił dostęp do krótkoterminowych instrumentów zapewniających płynność. Rada odnosi się także do spadków na giełdach, m.in. Nikkei, ale także chińskich i amerykańskich. Sytuacja gospodarcza w US zdaniem rady jest umiarkowanie dobra, wskazuje się też na lekkie wzmocnienie japońskiej gospodarki, a także na kiepską kondycję gospodarek strefy Euro. Rada wskazuje także, że Dolar Australijski spadł ok. 12% od szczytu w kwietniu i utrzymuje się w okolicy najniższych poziomów od września 2010 roku. Ceny towarów na rynkach światowych spadły znacząco, jednak spadek ten miał niewielkie przełożenie na ceny u rodzimych producentów dzięki deprecjacji AUD.
W dalszej części, zatytułowanej “Rozważania dla polityki monetarnej”, Rada RBA pisze:
“Ogólna aktywność ekonomiczna głównych partnerów handlowych zdaje się rosnąć w tempie zbliżonym do długoterminowej średniej. (…)
Ostatnie dane sugerują, że rodzima aktywność gospodarcza nadal wzrasta w tempie poniżej trendu. (…) Inwestycje w przemyśle wydobywczym pozostawały wysoko (…), nawet mimo faktu, że ich wartości oscylują wokół szczytowych poziomów. Jakiś czas temu spodziewano się gwałtownego spadku inwestycji w przemyśle wydobywczym, a oczekiwania te były poparte znaczącym zmniejszeniem planowanych inwestycji. Eksport surowców rozwijał się w szybkim tempie i oczekiwaliśmy dalszych wzrostów wynikających ze stopniowego uruchamiania aktualnie trwających projektów inwestycyjnych. Perspektywa dla przemysłu niewydobywczego pozostaje umiarkowanie dobra, ale krótkoterminowe wskaźniki pokazuję, że inwestycje są wciąż przytłumione.
Efekty niższych stóp procentowych są dobrze widoczne w obrębie wskaźników i, mając na uwadze opóźnienie w skutkach polityki monetarnej, wciąż będą się pogłębiać. Efekty na tę chwilę [posiedzenia, 2 lipca – przyp. tłumacz] są najbardziej widoczne na rynku mieszkaniowym. Oczekiwano, że przejawią się w dalszym wzroście inwestycji mieszkaniowych.
Wyniki makroekonomiczne w ostatnich miesiącach były generalnie spójne z prognozami wzrostu nieco poniżej trendu oraz inflacji pozostającej w okolicy średnioterminowego celu. Najistotniejszą zmianą była deprecjacja Dolara Australijskiego, choć członkowie rady uważają, że wciąż jest dość drogi. Spodziewano się, że spadek wartości AUD wzmocni presję na inflację, ale przewidywania są, że inflacja pozostanie spójna z celem. Członkowie rady uważają, że jest prawdopodobny dalszy spadek wartości AUD z czasem, o ile bilans handlowy i inwestycje w sektorze wydobywczym ulegną zmniejszeniu. (…)”
Na koniec członkowie rady uznali, biorąc pod uwagę aktualne ceny walut oraz wysokość stóp procentowych, że aktualna polityka monetarna jest właściwa na najbliższy czas. Ponadto Rada stwierdziła, że inflacja, choć nieco wyższa z powodu spadku wartości AUD, wciąż pozostawia nieco miejsca na dalsze “luzowanie”.