Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) powyżej 1,32 w tle solidnego odczytu inflacji CPIBrytyjska inflacja nieoczekiwanie wzrosła w zeszłym miesiącu do najwyższego poziomu od marca. Sklepy odzieżowe powstrzymały się od zwykłych letnich rabatów, gdy ponownie otworzyły się po zablokowaniu wynikającego z koronawirusa. Lepszy odczyt od oczekiwań rynkowych w pierwszym momencie wywołał wzrost kursu funta, jednak chwilę później cena ponownie spadła w okolice 1,3230.

  • Wskaźnik CPI wyniósł w lipcu 0,4% m/m i 1,0% r/r. Bazowy wskaźnik CPI wzrósł aż do 1,8%
  • Spadek cen odzieży i obuwia był w okresie letnim niezwykle mały
  • Wyższe ceny benzyny – i droższe usługi fryzjerskie, stomatologii i fizjoterapii – również przyczyniły się do wyższej inflacji

UK: Inflacja konsumencka pozytywnie zaskakuje w lipcu

Roczna inflacja cen konsumpcyjnych wzrosła w lipcu do 1,0% z 0,6% w czerwcu, podał Urząd Statystyczny. Prognozy zakładały, iż utrzyma się na czerwcowym poziomie.

www.ons.gov.uk

Inflacja wykazuje oznaki ożywienia w kształcie litery V – powiedział Jeremy Thomson-Cook, główny ekonomista w Equals Money.

Według ONS największy udział we wzroście inflacji miały ceny odzieży i obuwia.

W ostatnich latach sprzedawcy detaliczni obniżali ceny ubrań między czerwcem, a lipcem, aby wyprzedać letnią ofertę w ramach przygotowań do jesieni.  Jednak w tym roku spadek cen odzieży i obuwia był niezwykle mały, być może odzwierciedlał obniżkę cen na początku okresu blokady.

Wyższe ceny benzyny – i droższe usługi fryzjerskie, stomatologii i fizjoterapii – również przyczyniły się do wyższej inflacji, stwierdził raport ONS.

Ceny prywatnych zabiegów dentystycznych, fizjoterapii i strzyżenia włosów wzrosły wraz ze wzrostem zapotrzebowania na środki ochrony indywidualnej (PPE), przyczyniając się do kosztów tych firm – powiedział zastępca krajowego statystyki ONS Jonathan Athow.

Inflacja bazowa – która nie obejmuje typowych wahań cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu – wzrosła do najwyższego w tym roku poziomu 1,8% z 1,4% w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się nieznacznego spadku stopy do 1,3%.

ONS podał, że lipcowa inflacja opiera się na prawie całkowitym pokryciu jego standardowego koszyka dóbr i usług po powszechnej niedostępności niektórych usług na początku blokady.

Bank Anglii podał na początku tego miesiąca, że ​​oczekuje w najbliższym czasie krótkoterminowego ujemnego poziomu inflacji, która spadnie w sierpniu do -0,3%.

Jak reaguje kurs funta?

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły w pierwszej minucie odczytu o kilka pipsów umacniając funta szterlinga. Aktualnie cena konsoliduje w okolicach poziomu 1,3230/40. Lokalne wsparcie stanowi okrągły poziom 1,32, a najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3380. Jego przebicie utorowałoby drogę do zeszłorocznego maksimum 1,3520.

Kurs GBPUSD na interwale jednominutowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale jednominutowym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here