Naga Markets
Inflacja w USA spada. Dolar najtańszy od sierpnia
dr. Przemysław Kwiecień, XTB

Na globalnych rynkach dominuje optymizm. Został on znacząco wzmocniony po opublikowanych w czwartek danych o inflacji z USA. Kurs EURUSD przekroczył poziom 1,03, a to sprzyja złotemu. Dolar jest najtańszy od sierpnia.

Słabnący kurs dolara wspiera ryzykowne aktywa

Inflacja w USA w październiku spadła do 7,7% i choć historycznie nadal jest to wysoki poziom, niższa od oczekiwań inflacja wywołała gwałtowną euforię na rynkach, na których już wcześniej było sporo optymizmu. Co prawda na listopadowym posiedzeniu prezes Fed był bardzo jastrzębi, jednak rynki liczą (po raz kolejny), że tym razem bank centralny wreszcie zmieni zdanie.

Na europejskim rynku walut już od pewnego czasu widzieliśmy próbę odreagowania. Spadek notowań kontraktów na surowce energetyczne w Europie dawał nadzieję na to, że sytuacja w okresie zimowym nie będzie tak zła jak pierwotnie sądzono. Słabsze wyniki spółek technologicznych i dobre wyniki spółek „starej gospodarki” powodowały przesunięcie środków na bardziej tradycyjne rynki, co sprzyjało (i sprzyja) Europie.

Teraz doszła jeszcze niższa inflacja i bardzo wyprzedana para EURUSD, gdzie trend spadkowy realizowany był bardzo konsekwentnie od maja 2021 (z poziomu niemal 1,23!) gwałtownie odreagowała. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć że jest to koniec okresu bardzo mocnego dolara. Ostatecznie to właśnie Fed wydaje się najbardziej zdeterminowany do sprowadzenia inflacji do celu i moim zdaniem nadzieje na rychły zwrot w jego polityce po raz kolejny są przedwczesne.

Fed zapewne podniesie stopy w grudniu „tylko” o 50 punktów bazowych i zakończy cykl być może nieco niżej niż sygnalizowane w listopadzie ok. 5,5%, ale nie oznacza to luzowania – polityka nadal pozostanie bardzo restrykcyjna przez pewien okres czasu. Samo wygaszenie euforii na giełdach może dolara umocnić, a złotego osłabić.

Nasza waluta w ostatnim czasie zyskiwała pomimo braku podniesienia stóp procentowych przez RPP. O ile po październiku furtka do kontynuacji cyklu wydawała się otwarta, teraz staje się jasne, że większość w Radzie uważa cykl za zakończony. Mocny złoty nie oznacza, że rynek nie reaguje na tę kwestię – EURPLN jest wyżej niż tydzień temu, gdyby Rada podniosła stopy złoty byłby jeszcze mocniejszy, a poziom 4,50 na USDPLN zostałby przełamany.

W tym tygodniu uwaga rynków podzielona będzie pomiędzy wieloma wydarzeniami. Na froncie danych mamy publikacje z Chin (jutro nad ranem) oraz USA (szczególnie PPI jutro i sprzedaż detaliczna w środę). Natomiast istotniejsze mogą być wystąpienia przedstawicieli Fed, w którym członkowie będą mogli odnieść się do danych o inflacji.

Uwaga rynku skupiona będzie też na kryptowalutach, gdzie spektakularny upadek giełdy FTX rodzi na razie więcej pytań niż odpowiedzi. O 9:25 euro kosztuje 4,69 złotego, dolar 4,54 złotego, frank 4,81 złotego, zaś funt 5,36 złotego.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułTrzymaj kryptowaluty samodzielnie, twierdzą prezesi Binance i MicroStrategy
Następny artykułHaniebny upadek FTX był nieunikniony, uważa Vitalik Buterin
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB kieruje Działem Analiz, jest także pomysłodawcą i redaktorem naczelnym serwisu analitycznego TradeBeat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here