Naga MarketsWraz z wybiciem godziny 14:30 poznaliśmy najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/rocznym powinien powodować umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę.

  • Punktualnie o godz. 14:30 poznaliśmy najnowszy raport z amerykańskiej gospodarki
  • Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu br. aż o 4,3 proc.
  • Inflacja osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 2008 r.

Ceny w USA rosną najszybciej od 2008 r.

Z raportu U.S Bureau of Labor Statistics wynika, że pomimo prognoz zakładających wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,2 proc., te ostatecznie wzrosły w kwietniu br. aż o 0,8 proc. To wszystko sprawiło, że stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego ceny wzrosły o 4,2 proc., a więc o 0,6 p.p. więcej niż oczekiwano (3,6 proc.) i aż 1,6 p.p. więcej niż w marcu (2,6 proc.).

Te artykuły również Cię zainteresują
Na uwagę zasługuje fakt, iż kwietniowy wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych aż o 4,2 proc. jest najwyższym odczytem inflacji konsumenckiej (CPI) w USA od 2008 roku.

Źródło: www.bls.gov

Ze względu na dużą sezonowość cen żywności oraz dużą zmienność cen energii, równocześnie opublikowano także wyniki inflacji bazowej, która nie uwzględnia tych czyninków. Dane te również okazały się zauważalnie lepsze od oczekiwań. Wskazują one bowiem na wzrost wskaźnika o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym (przy prognozach na poziomie 0,3 proc. i poprzedniej publikacji 0,3 proc.) i 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (przy prognozach na poziomie 2,3 proc. i poprzedniej publikacji 1,6 proc.).

– Dzisiejsze dane pokazują jak silnie rośnie inflacja, oczywiście po części z efektem bazy. Niemniej warto pamiętać, że ceny benzyny były w zeszłym roku niskie, a inflacja bazowa rośnie o 3,0% r/r! – wskazują ekonomiści XTB.

Istny rollercoaster na USD

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że dolar amerykański zauważalnie zyskał w pierwszych minutach po publikacji raportu nt. inflacji w USA. Tendencja ta nie trwałą jednak zbyt długo, w efekcie czego już kilka minut później rynek wrócił w okolice poziomów sprzed tej publikacji.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe i formacje wykresu

EURUSD M5

Autor poleca również:

invest

NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: zlotowka kurs | prognozy giełdowe 2020 | kurs dolara (usd) | funty | lotos kurs akcji |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here