Naga MarketsPunktualnie o 14:30 poznaliśmy najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Okazuje się, że wskaźnik CPI za wrzesień był nieco wyższy niż przewidywano. Jak wpłynęło to na kurs dolara (EUR/USD)?

Lekki wzrost inflacji CPI we wrześniu

Ceny konsumpcyjne w USA we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. Konsensus rynkowy zakładał natomiast wzrost o 0,3 proc. Z kolei w ujęciu rocznym inflacja wzrosła o 5,4 proc. wobec oczekiwań na poziomie 5,3 proc.Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,2 proc. m/m i 4,0 proc. r/r. Oczekiwania plasowały się na poziomie odpowiednio 0,2 proc. m/m i +4,0 proc. r/r.

Mimo rosnącej inflacji członkowie Fed nadal uważają, że obecny wzrost wynika z czynników przejściowych, które będą słabły w miarę upływu roku. Jednak postępujący rozłam wśród decydentów sugeruje, iż presja na wyższe ceny może się silniej zakorzenić w gospodarce niż pierwotnie sądzono. To w kolei może doprowadzić do wcześniejszego zaostrzenia monetarnego i szybszych podwyżek stóp procentowych.

fpmarkets

Kurs euro do dolara coraz bliżej 1,15

Na wykresie euro do dolara doszło do silnego spadku w momencie opublikowania danych, a para EUR/USD osunęła się do okolice 1,1540. Utrzymująca się presją na wspólnej walucie powinna doprowadzić do testu okrągłego poziomu wsparcia 1,15 w najbliższych sesjach.

Kurs EURUSD na interwale M5, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M5, tradingview

Zobacz również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here