Naga MarketsInflacja w USA mocno zaskakuje. Kurs dolara w górę, Wall Street w dół po odczycieInflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w czerwcu 5,4 proc. r/r (prog. 4.9 proc.). Wysoki odczyt inflacji podsyca oczekiwania szybszej normalizacji polityki pieniężnej w USA. EUR/USD zawraca na południe do 1,18, nurkowały również indeksy na Wall Street, zauważa analityk TMS Brokers, Maciej Madej.

  • Kurs euro w pierwszej reakcji spadał poniżej poziomu 1,18 dol., jednak szybko korygował część spadku
  • S&P 500 otwierał się z luką spadkową, jednak w okolicy 16:00 czasu polskiego skorygował niemal całość początkowego spadku o kilkanaście setnych procenta
  • Inflacja wyraźnie przebiła konsensus rynkowy, co zdaniem inwestorów będzie zwiększało presję ciążącą na Rezerwie Federalnej (Fed) i przyspieszonym zacieśnianiu polityki pieniężnej
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inflacja w USA mocno w górę. Wyżej niż zakładały rynki

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wyniósł 0,9% w ujęciu m/m w czerwcu 2021 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. W ujęciu niewyrównanym sezonowo ceny konsumenckie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 5,4%. Konsensus rynkowy wynosił 0,5% wzrostu w ujęciu miesięcznym oraz 4,9% w ujęciu rocznym. Inflacja bazowa CPI (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii) w czerwcu wyniosła 0,9% m/m. Konsensus wynosił 0,4% m/m.– Pojawiły się bardzo ważne dane nt. inflacji CPI, która skoczyła do +5,4% r/r. Za wyłączeniem żywności i energii CPI wskazała +4,5%. W obu przypadkach konsensus rynkowy został przebity, co otwiera nowy rozdział presji wobec Fed. Już jutro Powell będzie mógł odnieść się przed Kongresem do tego, jak szybo trzeba będzie wprowadzić tapering. Czy też jak oceniać bieżącą presję na stopy procentowe. Niemniej zaprezentowane dane wymusiły ruch na podbicie rynkowej – komentuje Michał Pietrzyca z DM BOŚ.

Inflacja w USA. Źródło: ING

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy roczna inflacja gwałtownie wzrosła, gdy porównywaliśmy poziomy cen w tętniącej życiem, ponownie otwartej gospodarce z tymi sprzed 12 miesięcy, gdy Stany Zjednoczone były jeszcze w dużej mierze zablokowane. Ta głęboka rozbieżność powinna wkrótce stopniowo zanikać, a roczne stopy inflacji będą się obniżać w miarę upływu trzeciego kwartału. Niemniej jednak, nie jesteśmy tak optymistyczni jak Rezerwa Federalna, jeśli chodzi o myślenie, że szybko powrócimy do poziomu 2%. Nadal wątpimy w narrację Fed, że inflacja jest “przejściowa” i widzimy ryzyko, że pozostanie ona na wysokim poziomie przez wiele kolejnych miesięcy – twierdzi James Knightley z ING.

Kluczowym powodem jest fakt, że gospodarka napędzana bodźcami stymulacyjnymi przeżywa rozkwit. Wydaje się, że popyt przewyższa możliwości podażowe gospodarki, biorąc pod uwagę blizny, jakie spowodowała pandemia. Analitycy nie widzą rychłego końca trwających tarć, takich jak napięcia w łańcuchu dostaw i brak odpowiednich pracowników.

Fakt, że liczne ankiety donoszą o rekordowo niskim poziomie zapasów, podczas gdy zaległości w zamówieniach są rekordowo wysokie, a czasy dostaw od dostawców pozostają ekstremalne, pokazuje, że w całej gospodarce występują napięcia. Daje to poczucie, że korporacje mają większą siłę cenową niż w ostatnich latach i dlatego mogą przenosić wyższe koszty na konsumentów.

Widać to w dzisiejszym badaniu Krajowej Federacji Niezależnego Biznesu, w którym 47% respondentów podnosi obecnie ceny – najwięcej od stycznia 1981 r. – a 44% firm planuje dalsze podwyżki w ciągu najbliższych trzech miesięcy. To poddaje w jeszcze większą wątpliwość stanowisko Fed, że wkrótce powinniśmy spodziewać się znaczącego spadku presji cenowej.

Zobacz także:

Podwyżki stóp Fed coraz bliżej?

– Prognozujemy, że inflacja zasadnicza w USA utrzyma się powyżej 4% do 1Q22, a inflacja bazowa prawdopodobnie nie spadnie poniżej 3% aż do lata przyszłego roku. Oczekujemy również, że silny wzrost gospodarczy będzie się utrzymywał, a w obliczu niedoboru pracowników widzimy dalszą presję płacową – twierdzi Knightley.

W związku z tym, wydaje się, że nie ma zbyt wielu powodów, aby kontynuować skup aktywów QE przez Rezerwę Federalną na poziomie 120 mld USD miesięcznie i rynek oczekuje na jutrzejsze zeznania Jerome’a Powella oraz sierpniową konferencję w Jackson Hole, aby znaleźć wskazówki dotyczące zbliżającego się taperingu. Obecnie ING zakłada, że zwijanie rozpocznie się w IV kw. i zakończy się relatywnie szybko przed końcem 2Q22.

Fed przesunął swój punkt widzenia na 2023 r. jako punkt startowy dla podwyżek stóp procentowych, ale Knightley sądzi, że jest to ruch wykonany zbyt późno i obecnie przewiduje dwie podwyżki w drugiej połowie 2022 r.

Kurs dolara w górę, złoty ponownie na tym traci

– W środowisku, gdzie coraz więcej jest pytań o przyszłe działania FED z jednej strony, a rozwój wariantu Delta na świecie z drugiej, złoty nie ma dobrego środowiska do wzrostu. Niewątpliwie ciąży mu “gołębie” nastawienie RPP z ostatnich dni. Trend wzrostowy na wykresach EURPLN i USDPLN ma się dobrze, a w tym ostatnim przypadku dodatkowo sprzyja mu spadający kurs EURUSD – komentuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Źródło: xStation5

Analitycy XTB patrząc technicznie na parę walutową EURUSD, w pierwszej reakcji po danych obserwowali ruch w dół, gdzie dolar umacniał się do euro. Jeśli chodzi o szersze ujęcie, kluczowym oporem pozostaje strefa przy 1,1901-1,1908, która wynika z położenia górnego ograniczenia układu 1:1 oraz mierzenia 61,8% Fibonacciego. Wsparcie znajduje się z kolei przy ostatnich dołkach -1,1785.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd notowania | akcje pgnig | celon pharma notowania | notowania jsw | notowania mwig40 | playway notowania | azoty notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena gazu naturalnego nie chce rosnąć – analiza techniczna notowań NATGAS
Następny artykułPolska: Lokaty bankowe nie przyniosą zysków w najbliższych latach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here