Naga Markets

Recep Tayyip ErdoganInflacja CPI w Turcji wzrosła w czerwcu 2022 do 78,6% r/r z 73,5% r/r w maju. W ujęciu rocznym najszybciej drożał transport, żywność, meble i HoReCa. Wg niezależnej grupy badawczej ENAGRUP inflacja w czerwcu wyniosła 175,6% r/r. Departament Analiz BBVA spodziewa się, że inflacja konsumencka wzrośnie powyżej 90% w nadchodzących miesiącach, pod wpływem luźnej polityki gospodarczej i pogarszających się oczekiwań inflacyjnych w kraju. Jednocześnie ekonomiści z MUFG Banku oczekują, że turecka lira (TRY) będzie doświadczać dalszej presji spadkowej.

  • Konsumpcja krajowa w Turcji pozostaje silna dzięki impulsom kredytowym i innym luźnym politykom gospodarczym. To utrzymuje wysoką presję na ceny konsumenckie
  • Słabość liry podważają zaufanie do finansów publicznych Turcji
  • Zdaniem ekspertów Turcja będzie nadal prowadzić nieodpowiednio luźną politykę monetarną
  • Partnerem artykułu jest Purple Trading. Poznaj aktualny stan rynku towarowego na darmowym webinarze 13 lipca
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Turcja: Presja inflacyjna z powodu czynników zarówno krajowych, jak i globalnych – BBVA

Ceny konsumpcyjne w Turcji wzrosły w czerwcu o 4,95%, nieco poniżej konsensusu rynkowego (5,7%) i naszych oczekiwań (5,5%), co dało wynik roczny na poziomie 78,6%. Negatywna niespodzianka była spowodowana niższymi cenami żywności, zwłaszcza przetworzonej, kolidującej z niedawnymi podwyżkami niektórych administracyjnych cen żywności.Jak wskazują eksperci z BBVA, konsumpcja krajowa w Turcji pozostaje silna dzięki impulsom kredytowym i innym luźnym politykom gospodarczym. To utrzymuje wysoką presję na ceny konsumenckie. Poza tym dłuższe niż oczekiwano komplikacje wojenne i problemy z podażą po pandemii utrzymują wysokie ceny surowców na świecie.

POZNAJ AKTUALNY STAN RYNKU TOWAROWEGO
DOŁĄCZ DO DARMOWEGO WEBINARU 13 LIPCA

W rezultacie rosnące koszta sprawiają, że firmy łatwo przenoszą je na ceny konsumpcyjne. Również zwiększone potrzeby finansowania zewnętrznego i wysoka dolaryzacja gospodarki utrzymują presję na kurs walutowy liry, co może napędzać dalszą deprecjację. Również korekty płac pozostają kluczowe, więc oczywiste jest, że presja inflacyjna prawdopodobnie jeszcze się wzmocni, dopóki nie zostanie podjęta wyraźna reakcja polityczna, podkreślono w raporcie.

NED

Spodziewamy się, że inflacja konsumencka przyspieszy powyżej 90% w nadchodzących miesiącach pod wpływem luźnej polityki gospodarczej i znacząco pogarszających się oczekiwań inflacyjnych. Oczekujemy, że do końca roku inflacja zwolni do blisko 70%, biorąc pod uwagę pozytywne efekty bazy w ostatnich dwóch miesiącach roku, przy założeniu, że kurs walutowy nie doświadczy znaczących wstrząsów – zauważono.

Kurs dolara (USD/TRY): Ryzyka pozostają mocno przechylone w dół dla liry – MUFG

To był kolejny niestabilny miesiąc dla liry. Turecka waluta osłabiała się przez większą część czerwca, osiągając dzienne maksimum na poziomie 17,445, po czym pod koniec miesiąca nastąpiło gwałtowne odbicie. Ekonomiści z MUFG Banku spodziewają się, że turecka lira (TRY) będzie doświadczać dalszej presji na spadki.

Bank Centralny Turcji ograniczy komercyjne pożyczki w lirach dla kredytobiorców korporacyjnych, jeśli posiadają ponad 15 milionów TRY w walutach obcych i jeśli kwota przekroczy 10% całkowitych aktywów lub rocznej sprzedaży.

Zachęci to firmy do zmniejszenia ekspozycji na zagraniczne aktywa/waluty w celu uzyskania dostępu do nowych kredytów w lirach, a przepływy zapewnią większe wsparcie dla TRY. Jednak nowe środki polityczne nie wystarczą, aby zatrzymać deprecjację liry – napisano w raporcie.

Zdaniem ekspertów Turcja będzie nadal prowadzić nieodpowiednio luźną politykę monetarną, która odegrała kluczową rolę w podważaniu zaufania do liry. Kraj pod przewodnictwem Erdogana ma ograniczone możliwości wspierania waluty, a interwencje rodzą ryzyko wzmocnienia trendu niedźwiedzia.

Konflikt na Ukrainie wzmocnił ryzyko wzrostu inflacji, a jednocześnie powoduje, że Turcja odnotowuje większe deficyty na rachunku obrotów bieżących, co zwiększa presję na spadek liry – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar nowozelandzki euro | stalprodukt kurs | notowania dom development | prognoza dolar | camparic | biomed kurs | cena akcji 11 bit studios |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here