Naga MarketsInflacja w strefie euro znowu spada. EUR/USD może testować 1,1700Decydenci Europejskiego Banku Centralnego od tygodni ostrzegają przed ryzykiem pogłębiającej się deflacji. Ich prognozy okazały się słuszne, a inflacja w strefie euro spada szybkiej niż przewidywali analitycy.

  • Inflacja w stgrefie euro spadła do -0,3%.
  • Ekonomiści prognozują, że EBC będzie dążyło do zwiększenia programów wspomagających gospodarki.
  • Prezes EBC sądzi, że inflacja zacznie rosnąć na początku 2021 roku.

Postępująca deflacja

Dane opublikowane w piątek pokazały kolejny spadek inflacji w 19 państwach strefy euro – z -0,2% do -0,3%. Takie zmiany wzmocnią pozycje EBC w grudniowych rozmowach z przywódcami państw Unii Europejskiej na temat poszerzenia programów stymulujących europejskie gospodarki.

Słaby popyt, zwłaszcza na usługi związane z podróżami, oraz aprecjacja waluty stwarzają pewne bardziej trwałe ryzyko deflacji. Odczyty będą drażnić nerwy w Europejskim Banku Centralnym i dodawać paliwa do argumentu za większą ilością bodźców finansowych. – uważa Maeva Cousin, ekonomistka Bloomberga.

Zobacz również: Chiński juan (CNY) z najlepszym kwartałem od 12 lat

Wiceprezes EBC Luis de Guindos odrzucił możliwość podjęcia natychmiastowych działań przez bank, jednak podkreślił, że w razie potrzeby dojdzie do poszerzenia programu nadzwyczajnych zakupów, który obecnie wynosi 1,35 biliona euro. Jak podaje Bloomberg, ekonomiści spodziewają się, że do końca roku program zostanie zwiększony o 350 milionów euro.

Ceny usług spadają najszybciej

Według ekspertów ING, dobrym przykładem, który pokazuje jak szybko spadają ceny jest inflacja w sektorze usług.

Być może najbardziej niepokojącym spadkiem stopy inflacji jest inflacja usługowa, która zazwyczaj wykazuje bardzo małą zmienność i jest dużym składnikiem wskaźnika inflacji bazowej. Inflacja w usługach wyniosła w lutym 1,6%, a we wrześniu spadła do zaledwie 0,5%. Uważamy, że wynika to głównie z dużych spadków cen usług związanych z dystansem społecznym, co wskazuje, że koronawirus miał znaczący wpływ na deflację. – twierdzą analitycy ING.

Odpowiedzialnym za trend deflacyjny w strefie euro może być redukcja podatku VAT w Niemczech, które są największą gospodarką używającą wspólnej waluty. Christine Lagarde, prezes EBC, prognozuje, że ceny będą spadać jeszcze przez kilka miesięcy, ale na początku 2021 roku znowu zaczną rosnąć.

Euro kończy tydzień tracąc 0,21% w stosunku do dolara. ING szacuje, że w piątek kurs EUR/USD może testować wsparcie na poziomie 1,1700, jednak obecnie utrzymuje się w okolicach 1,1720.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu osatnich 4 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here