Naga MarketsSiedziba EBCZdaniem decydenta EBC, Klaasa Knota, prognozy inflacji w strefie euro mogły się poprawić na tyle, by uzasadnić natychmiastowe spowolnienie programów stymulacji Europejskiego Banku Centralnego, poprzez zakończenie programu skupu obligacji kryzysowych (PEPP), a następnie powrót do stanu sprzed zeszłorocznego kryzysu. Kurs euro oscyluje w środę w okolicach 1,18 względem dolara.

  • EBC do tej pory przyjmował bardziej ostrożne podejście niż inne globalne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna, utrzymując bardzo luźną politykę
  • Lepsze perspektywy dla gospodarki UE oznaczają, że należy wytyczyć granicę ustalania polityki kryzysowej
  • Nadal istnieje ryzyko powrotu szerokich obostrzeń w regonie, co daje EBC do myślenia, zanim wygasi bodźce
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Strefa euro: Inflacja przyspieszyła do 3% w sierpniu

Spodziewałbym się decyzji, która powinna być w linii z zakończeniem planu skupu długu w ramach programu PEPP. To oznaczałoby zmniejszenie tempa zakupów – powiedział we wtorek holenderski gubernator Knot w wywiadzie, omawiając opcje na przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Prezesów.Inflacja w UE przyspieszyła do 3% w sierpniu

EBC przyjął bardziej ostrożne podejście niż inne globalne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna, utrzymując bardzo luźną politykę, aby zamortyzować kruche odbicie w Europie w obliczu utrzymujących się obostrzeń, nawet przy inflacji, która jest obecnie najwyższa od dekady.

Niektórzy decydenci, w tym Knot, twierdzą, że lepsze perspektywy dla gospodarki oznaczają, że należy wytyczyć granicę ustalania polityki kryzysowej. Jego kolega Robert Holzmann powiedział we wtorek w osobnym wywiadzie, że poprawa perspektyw gwarantuje zmniejszenie skupu obligacji.

W przyszłym tygodniu odbędzie się wstępna debata na temat utrzymania podwyższonego tempa kupowania długu. Rada Prezesów musi również zdecydować w nadchodzących miesiącach, czy przedłużyć lub zakończyć swój pandemiczny program skupu długu – znany jako PEPP – w marcu i jak dalej kontynuować bardziej konwencjonalny program luzowania ilościowego, znany jako APP.

Oba programy zostały opracowane w zupełnie innych warunkach, dlatego też ocena proporcjonalności dokonana na początku tych dwóch programów również była zupełnie inna. Część elastyczności charakteryzującej PEPP byłaby sprzeczna z niektórymi zabezpieczeniami wbudowanymi w APP – powiedział Knot.

Sugeruje to, że holenderski gubernator będzie jednym z jastrzębi w EBC argumentujących, że program APP powinien posiadać bardziej rygorystyczne zasady, aby zakupy były proporcjonalne do wielkości gospodarek narodowych.

Knot, który przemawiał tego samego dnia, gdy dane gospodarcze pokazały wzrost inflacji w strefie euro do 3%, powiedział, że perspektywy gospodarcze mogą generalnie uzasadniać odejście od sytuacji kryzysowej.

invest

PEPP ma jasno określony cel – naprawienie szkód, jakie lockdown wyrządził perspektywom inflacji. Taki cel jest w zasięgu ręki – dodał.

Jednocześnie Knot ostrzegł, że nadal istnieje ryzyko powrotu szerokich obostrzeń w regonie, co daje EBC do myślenia, zanim wygasi bodźce.

Rozumiem, że w przyszłym tygodniu możemy chcieć zachować pewną opcjonalność, także po to, aby zobaczyć, jak rozegra się sytuacja w regionie – podsumował.

fpmarkets

Kurs euro (EUR) konsoliduje w okolicach 1,18 USD

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły we wtorek do poziomu 1,1850 najwyższego od początku sierpnia. Kurs odbija w ostatnich sesjach po spadku w połowie sierpnia poniżej wsparcia 1,17. Jednak impuls wzrostowy wydaje się niemrawy, a trend spadkowy nadal dominuje wskazując na sekwencję wyższych szczytów i dołków. Dopiero trwały wzrost powyżej oporu 1,20 wyhamowałby presję podaży.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here