Naga MarketsInflacja w strefie euro będzie rosnąć zdaniem analityków INGWzrasta inflacja w strefie euro, a Europejski Bank Centralny długo nie będzie się jej przyglądał z bocznego fotela, jak uważają analitycy ING. Ostatnio zaprezentowany odczyt za styczeń wykazał inflację w Eurozonie na poziomie 0,9% w ujęciu rdr.

  • Różnice w inflacji w krajach członkowskich strefy euro są spor. Za styczeń w Grecji to -2,4% rdr a w Niemczech 1,6% rdr.
  • Poziom 1,6% rdr inflacja CPI osiągnęła także w Niderlandach
  • Wysokie ceny energii oraz zaburzenia po stronie podażowej są głównymi czynnikami stojącymi za wzrostem inflacji CPI w strefie euro

Inflacja już tylko w górę – twierdzi ING

Inflacja wzrasta w strefie euro. Co więcej, zdaniem analityków ING, Europejczyków czeka prawdopodobnie tylko jeden scenariusz: dalszy wzrost.

Te artykuły również Cię zainteresują
Głównym czynnikiem na ten moment mają być rosnące ceny energii. Jednak w momencie, kiedy gospodarki mają zostać otwarte wskutek zanikania pandemii, może nastąpić silne uderzenie popytu, które może napędzić dalszy wzrost poziomu cen.

Biorąc pod uwagę te czynniki, inflacja CPI może dobić nawet do poziomu 2% w tym roku. – zaznaczyli eksperci ING.

Należy mieć na uwadze, że według prognoz EBC z grudnia 2020 r., inflacja CPI miała wynieść 0,4% w I kw. 2020 r. i przyspieszyć do 1,5% w IV kw. To bardzo mało prawdopodobny scenariusz wydarzeń – zauważyli.

– Wydaje się, że to będzie pierwszy rok od długiego czasu, kiedy prognozy EBC dotyczące inflacji okażą się zbyt pesymistyczne niż optymistyczne.

Analitycy ING zwrócili uwagę na fakt, że inflacja może powstać zasadniczo na dwa sposoby. Z jednej strony, inflacja może być “pchana przez koszty”, a z drugiej “ciągniona przez popyt”. Zdaniem ING, EBC powinien zwrócić szczególną uwagę na inflację od strony popytowej.

Inflacja w strefie euro będzie rosnąć zdaniem analityków ING
Inflacja w strefie i jej główne składowe (w %, w ujęciu rocznym). Źródło: Eurostat

Na ten moment brak oznak wskazujących na silny wpływ tego rodzaju inflacji. Jednak możliwe, że w przypadku zakończenia pandemii odegra ona pierwsze skrzypce.

Na ten moment EBC skupi się raczej na ograniczaniu oczekiwań inflacyjnych za pomocą interwencji słownych. – zauważyli eksperci z ING – Przez ostatnie kilka tygodni EBC użył szeregu werbalnych interwencji ostrzegając przed przedwczesną normalizacją polityki monetarnej, skupiania się na warunkach finansowania oraz mówiąc o realnych stopach i podkreślając nominalną rentowność obligacji.

W naszej opinii, EBC może w pewnym momencie zmienić nastawienie w kierunku kontroli krzywej (realnej) rentowności obligacji. Do tego momentu, jedno jest jasne, pozostawanie na bocznym fotelu stało się coraz mniej komfortowe w ostatnich dniach dla EBC. – podkreślili analitycy ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji mercator medical | btc | theppro | kurs eur online | kurs akcji lotos |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here