Naga Markets
Inflacja w Stanach Zjednoczonych uderzyła w rynki finansoweWczorajszy odczyt danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych wstrząsnął rynkami finansowymi. Inwestorzy, patrząc po reakcji na wielu rynkach, zdawali się oczekiwać szybszego tempa spadku inflacji niż zaprezentowany odczyt. Rynki tąpnęły.

Inflacja USA – potężne uderzenie w rynki finansowe

Sierpniowy raport dotyczący indeksu cen konsumpcyjnych pokazał, że inflacja wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, pomimo prognoz zakładających spadek o 0,1 proc., natomiast roczna stopa inflacji konsumenckiej spadła w sierpniu mniej niż oczekiwano do 8,3 proc. (konsensus 8,1 proc.). Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w USA i wolniejsze tempo jej spadku mogło dać początek spekulacjom, że Fed może dostarczyć większą podwyżkę stóp procentowych niż 75 pb. Obecnie toczyć się może gra o 100 pb podwyżki w przyszłym tygodniu.Na koniec wtorkowej sesji indeks Dow Jones spadł o 3,94 proc., S&P 500 o 4,32 proc., a Nasdaq Composite o 5,16 proc. Wszystkie trzy główne indeksy przerwały czterodniową passę wzrostów i zanotowały największy jednodniowy spadek od ponad dwóch lat. Wszystkie sektory w indeksie S&P zakończyły sesję na minusie, z usługami komunikacyjnymi, technologią i produktami konsumenckimi spadającymi o ponad 5 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, US100 m30
Źródło: Conotoxia MT5, US100 m30

Bitcoin spadł już w pewnym momencie, w ruchu zainicjowanym po danych z USA, do poziomów poniżej 20000 USD. Oznaczać to mogło spadek o ponad 10 proc. Kurs pary EUR/USD cofnął się z kolei poniżej poziomu parytetu, notując łącznie spadek po danych o ponad 2 proc. Tak duże zmiany na wielu rynkach mogą być obawą o szybsze i większe podwyżki stóp procentowych w USA.

Jak wyceniane są działania Fed?

Według rynku stopy procentowej szanse na podwyżkę o 100 pb w dniu 21 września wzrosły do 34 proc. Wcześniej rynek w ogóle nie brał pod uwagę tak dużej skali wzrostu oprocentowania w USA i zastanawiał się nad wzrostem stóp między 50 a 75 pb. Obecna wycena mogłaby prowadzić do wzrostu przedziału dla stopy funduszy federalnych do poziomu 3,25 – 3,5 proc.

To z kolei może oznaczać, że rynek wycenia koniec cyklu podwyżek już nie w rejonie 3,9 proc., a w rejonie 4,2 proc., co mogło przyczynić się również do umocnienia USD. Na rynku obligacji z kolei rentowność 2-letnich skarbowych papierów wartościowych USA wzrosła do najwyższego poziomu od 2007 r., przekraczając 3,7 proc. W przeszłości poziom 2-letnich obligacji mógł pokrywać się z docelowym poziomem stopy funduszy federalnych w cyklu podwyżek.

Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex D1
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex D1

Jen walczy z siłą dolara

Wydaje się, że dziś o poranku tylko japoński jen próbuje walczyć z siłą USD. Może mieć to związek z kolejnymi informacjami na temat możliwej interwencji. Minister finansów Japonii Shunichi Suzuki oświadczył w środę, że interwencja walutowa jest wśród opcji walki ze spadkiem waluty kraju — podał serwis BBN.

“Mówimy o podjęciu wszystkich dostępnych opcji, więc słuszne jest takie myślenie” – powiedział Suzuki dziennikarzom po pytaniu o to, czy interwencja walutowa w postaci skupu jenów jest na stole. “Ostatnie ruchy są szybkie i jednostronne, i jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Jeśli takie ruchy będą kontynuowane, musimy zareagować, nie wykluczając żadnych opcji” – dodał.

XTB

Przełamanie poziomu 145 przez USD/JPY prawdopodobnie doprowadziłoby do interwencji japońskich władz — powiedział agencji Bloomberg David Forrester, starszy strateg FX w Credit Agricole CIB. Problemem, przed którym stoi Ministerstwo Finansów, w przypadku jakiejkolwiek interwencji walutowej jest to, że ruch w górę USD/JPY odzwierciedla dywergencję pomiędzy Fed i BOJ, więc wpływ jakiejkolwiek interwencji byłby tylko tymczasowy — dodał przedstawiciel Credit Agricole.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs hrywny wykres | jsw akcje wykres | lotos gpw | kurs funta prognozy | frank kurs | kurs akcji lotos | cdr cena akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here