Naga MarketsInflacja w sierpniu obniżyła się do 2,9% i była najniższa od maja - podaje GUSZe wstępnego szacunku GUS wynika, że inflacja sierpniu obniżyła się do 2,9 proc., a więc była najniższa od maja. Wszystko więc wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwałą tendencją i pod koniec roku wskaźnik może dotrzeć w okolice wyznaczonego przez NBP celu, czyli 2,5 proc.

Inflacja idzie lekko w dół

W sierpniu kontynuowana była spadkowa tendencja w przypadku inflacji. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem o 2,9 proc. W poprzednich miesiącach, poza majem, plasował się na znacznie wyższym poziomie od 3 do 3,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że sprawdzą się prognozy sporej części ekonomistów, zakładających powrót inflacji w okolice celu przyjętego przez NBP, czyli 2,5 proc. Szacunkowe dane GUS nie zawierają zbyt wielu szczegółów, ale najbardziej dla większości konsumentów pocieszającym zjawiskiem jest znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach wzrost cen żywności.

Za tego typu produkty w sierpniu średnio trzeba było zapłacić o 3 proc. więcej niż rok temu, podczas gdy od stycznia do maja żywność drożała od ponad 6 do 8 proc. Z 7,2 do 4,5 proc. obniżyła się dynamika cen nośników energii. Na spadek inflacji istotny wpływ miały także ceny paliw, które były w sierpniu niże niż przed rokiem o 12,3 proc. Można się także domyślać, że nieco spowolniło również tempo wzrostu cen usług, które w poprzednich miesiącach było wyjątkowo wysokie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here