Naga Markets

Inflacja w Polsce wkrótce może przekroczyć 20%. RPP zamierza utrzymać pauzę Nie można uznać, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) definitywnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, ale na razie wszystko wskazuje na to, że ta przerwa będzie trwała jeszcze przez jakiś czas, ocenia członek RPP Ireneusz Dąbrowski.

Kolejny odczyt inflacji już w tę środę 30 listopada

“Na razie mamy przerwę w tym procesie zacieśniania i ostateczne decyzje będą zależały od napływających danych. Nie możemy więc powiedzieć, że definitywnie zakończyliśmy (podwyżki stóp), ale na razie wszystko wskazuje na to, że ta przerwa będzie trwała jeszcze przez jakiś czas” – powiedział Dąbrowski agencji Reuters.Dodał, że jego zdaniem obecny poziom stóp procentowych tak dobrze wpływa na system, że ta pauza na razie się utrzyma.

Członek Rady wskazał, że na podstawie obecnych danych nie można określić, jak długo RPP zdecyduje się pozostawić stopy procentowe na obecnym poziomie.

W jego ocenie inflacja wróci do przedziału celu banku centralnego (2,5% +-/ 1 pkt proc.) wcześniej niż w 2025 r. (taką datę wskazuje listopadowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego).

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1% do 6,75%. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

Redakcja poleca również:

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułInwestowanie w Bitcoina wciąż ma sens, twierdzi Tom Lee
Następny artykułLitecoin zyskuje do Ethereum. Peter Brandt prognozuje 65% wzrostu LTC/ETH
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here