Naga Markets

Inflacja w Polsce szaleje! Trwa zamieszanie na rynku kryptowalutZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Rafał Zaorski twierdzi, że NFT, czyli niewymienialne tokeny są następne w kolejce do upadku, żeby bessa sięgnęła prawdziwego dna. Z raportu GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku, aż o 17,9%. Elon Musk jest nadal byczo nastawiony wobec Bitcoina oraz Dogecoina pomimo wyprzedaży na rynku kryptowalut. Natomiast zdaniem analityków Banku Millennium kurs USD/PLN może wkrótce powrócić do wzrostu. 

Po Lunie i FTX czas na upadek NFT, uważa Rafał Zaorski

Upadek FTX sprawił, że notowania Bitcoina runęły poniżej 16 tysięcy dolarów. Eksperci i inwestorzy zastanawiają się teraz, czy bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut na świecie nie zapoczątkuje lawiny upadłości firm z branży kryptowalutowej i samych projektów. Niektórzy – jak Rafał Zaorski – stawiają z kolei, że po upadku Luny i FTX przyszedł czas na upadek jakiegoś dużego projektu NFT.

Znany polski spekulant i influencer finansowy Rafał Zaorski uważa, że któryś z wielkich projektów NFT czy obrazków – przestanie być modny i floor zatrzyma się blisko 0 i będzie o tym głośno w mediach. 

W jego ocenie, NFT, czyli niewymienialne tokeny są następne w kolejce by bessa sięgnęła prawdziwego dna.

Spekulant przeprowadził także na Twitterze ankietę, w której zapytał swoich ponad 176 tys. obserwujących, który z dużych projektów NFT upadnie. W ankiecie wzięło udział 11 538 osób. Spora część z nich, bo aż 43,3 proc. nie podziela jednak pesymizmu Zaorskiego wskazując, iż “nie będzie krachu na NFT”. Czytaj więcej 

XTB

Prognoza kursu dolara: Czy USD/PLN wyhamuje spadki? Bank Millennium byczo o walucie

Po odczycie inflacji z USA, która finalnie okazała się niższa od rynkowych oczekiwań, rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, natomiast ryzykowne aktywa odnotowały dynamiczny wzrost. Odbiło to się jednak na dolarze, który doświadczył jednego z największych w historii spadków w ciągu dwóch dni. Zdaniem analityków Banku Millennium kurs USD/PLN może wkrótce powrócić do wzrostu.

Niższy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do silnego spadku kursu USD/PLN i dotarcia do istotnej bariery technicznej, jaką jest poziom 4,51, czyli minimum z sierpnia. Co więcej, dzisiejszą sesję amerykańska waluta rozpoczęła od kontynuacji spadków. Obecnie porusza się w strefie wsparć i oporów znajdującej się między poziomami 4,4990 – 4,5330 zł. Analitycy Banku Millennium prognozują jednak, że ten trend wkrótce ulegnie odwróceniu.

Notowania USD/PLN, wykres dzienny
Notowania USD/PLN, wykres dzienny

Patrząc jednak na dzienny wykres kursu USD/PLN widzimy, że po utworzeniu formacji podwójnego szczytu i jednoczesnym przebiciu kluczowego wsparcia zaznaczonego na poniższym wykresie kolorem zielonym, para walutowa systematycznie odnotowuje spadki. Co więcej, ostatnia korekta wzrostowa spotkała się od silnym oporem przy 4,8130 zł – opór ten w ciągu ostatniego roku został przebity jedynie raz na cztery próby. Czytaj więcej

Kurs funta mocno wystrzelił! GBP/USD zyskał 14% od dołka z września

Kurs funta do dolara we wtorek po południu wzrasta o blisko 1% w górę do 1,186 dol. osiągając nowe 3-miesięczne maksima. Tymczasem, jeszcze niecałe dwa miesiące temu notowania pary runęły do najniższych poziomów w historii poniżej 1,04 dol. Zdaniem analityków brytyjskiego banku inwestycyjnego HSBC, trend spadkowy kursu funta do dolara jest na wyczerpaniu. Prognozują oni znaczny rajd notowań GBP/USD w 2023 roku.

Kurs funta odzyskał ponad 14% od dołka z 26 września, a byczy trend skłonił ekspertów rynku walutowego z HSBC do optymizmu wobec brytyjskiej waluty. Zaznaczyli jednak, że choć widzą pozytywne perspektywy przed GBP, to niekoniecznie przed gospodarką Wielkiej Brytanii. Jak zaznaczyli, sytuacja gospodarcza UK prawdopodobnie pozostanie pełna wyzwań.

Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– W ostatnich latach największe znaczenie dla GBP miały czynniki zewnętrzne i w środowisku, w którym globalny wzrost osiąga dno, zmienność wzrasta, a sentyment do ryzyka ulega poprawie, GBP może z tego skorzystać. – stwierdzili analitycy HSBC. Czytaj więcej 

Alibaba i Tencent w górę po optymistycznych danych o sprzedaży detalicznej w Chinach!

Akcje chińskich gigantów internetowych skoczyły w Hongkongu po tym, jak oficjalne dane pokazały lepszą niż oczekiwano październikową sprzedaż detaliczną w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Alibaba Group Holding Ltd. skoczył o 9,8%, Kuaishou wzrósł o 8,7%, spółka Tencent Holdings Ltd. wzrosła o 8,0%, a Meituan zyskała 5,8%. Indeks technologii Hang Seng zyskał aż 7,7%!

Gwałtowne ożywienie w sektorze nastąpiło po tym, jak chińskie Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że internetowa sprzedaż detaliczna towarów fizycznych wzrosła o 7,2% w pierwszych 10 miesiącach roku. Liczba ta, uważnie obserwowana przez inwestorów jako wskaźnik trendów konsumpcji w kraju, przewyższyła wzrost o 6,1% w okresie od stycznia do września. Czytaj więcej 

Bitcoin i Dogecoin odnotują znaczny wzrost, twierdzi Elon Musk

Założyciel Tesli i szef Twittera, Elon Musk jest nadal byczo nastawiony wobec Bitcoina oraz Dogecoina pomimo wyprzedaży na rynku kryptowalut spowodowanej niedawnym bankructwem giełdy FTX. Po zakończeniu kryptowalutowej zimy miliarder wierzy, że istnieje przyszłość dla BTC, ETH i DOGE.

CEO Tesli, SpaceX i Twittera skomentował w poniedziałek przyszłość cyfrowych aktywów. Odpowiadając na pytanie użytkownika Twittera o to, gdzie będzie cena Bitcoina w kolejnym roku biorąc pod uwagę, że spadła z poziomu 69 tys. dol. i obecnie porusza się poniżej poziomu 17 tys. dol. miliarder odpowiedział: „BTC zrobi to, ale to może być długa zima”.

Komentarz Muska mógł przyczynić się do minimalnego wzrostu ceny wiodącego cyfrowego aktywa pod względem kapitalizacji rynkowej. Zaraz po jego tweecie cena BTC skoczyła z poziomu poniżej 16 tys. dol. Czytaj więcej

Opał podrożał o 147% Jest najnowszy raport GUS nt. inflacji

We wtorek, 15 listopada 2022 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku br. w stosunku do poprzedniego miesiąca, tj. do września br. o 1,8 proc. (w tym towarów – o 2,1 proc. i usług – o 0,7 proc.), a w stosunku do października 2021 r. aż o 17,9 proc. (przy wzroście cen towarów – o 19,5 proc. i usług – o 13,0 proc.), co jest najwyższym odczytem od grudnia 1996 roku.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych aż o 17,9 proc. oznacza dalszy wzrost inflacji z 17,2 proc. raportowanych we wrześniu br. Ostatni raz inflację na wyższym poziomie w skali roku widzieliśmy w grudniu 1996 roku, tj. niemal 26 lat temu. Ceny rosły wówczas o 18,5 proc. Czytaj więcej

Straciłem mnóstwo pieniędzy, ale nie porzucę kryptowalut. Kevin O’Leary domaga się “natychmiastowej regulacji”

Kanadyjski inwestor Kevin O’Leary nie kryje wściekłości, komentując ogłoszenie upadłości giełdy FTX, w której posiadał ogromne udziały. Gwiazda Shark Tank zapowiada, że zamierza czym prędzej lecieć do Waszyngtonu i żądać natychmiastowej regulacji kryptowalut. Z kolei Mark Cuban twierdzi, że sektor jest wystarczająco uregulowanya ostatni krach nie jest niczym nowym w świecie globalnych finansów i przypomina sytuację Long Term Capital, czy Savings and Loan.

Kevin O’Leary posiadał znaczne udziały oraz miał zostać ambasadorem i rzecznikiem upadłej giełdy kryptowalutowej FTX. Niedawno poprosił ona także, aby jego wynagrodzenie było wypłacane w kryptowalutach i zarządzane za pośrednictwem platformy FTX.

Notowania FTT/USD Źródło: TradingView
Notowania FTT/USD Źródło: TradingView

O’Leary jest wściekły na Alameda Research oraz Sama Bankmana-Frieda, a nie na cały sektor kryptowalut, wciąż pozostaje ogromnym zwolennikiem technologii Blockchain i zamierza kontynuować swoje inwestycje. Czytaj więcej 

Bitcoin spadnie do 10 tys. USD – prognozuje “podekscytowany” Robert Kiyosaki

Upadek FTX, trzeciej największej giełdy kryptowalut sprawił, że notowania Bitcoina runęły poniżej 16 tysięcy dolarów, powiększając w ten sposób zasięg trwającej od roku deprecjacji do przeszło 77 proc. Tak znaczna wyprzedaż sprawiła, że coraz więcej osób zaczyna wskazywać, iż obecne poziomy cenowe BTC są na tyle atrakcyjne, że warto rozważyć zakup tej kryptowaluty.

Autor bestsellerowej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki, który wielokrotnie wypowiadał się w sposób niezwykle pozytywny nt. Bitcoina pozostaje optymistycznie nastawiony do perspektyw tej kryptowaluty. W jego ocenie bowiem to właśnie Bitcoin, złoto i srebro to aktywa, na które warto dziś stawiać.

– BITCOIN nie jest problemem (…) FTX, przestępcza rodzina Bidenów, Fed, marksistowscy nauczyciele, skorumpowani politycy, skradzione wybory to NAPRAWDĘ DUŻE PROBLEMY. Złoto, srebro, Bitcoin, policja, weterani są niezbędne dla naszych osobistych wolności. Szukaj prawdy i walcz – wskazał Kiyosaki w jednym z najnowszych postów na Twitterze. Czytaj więcej 

Prognoza kursu euro: wysoka inflacja, kryzys energetyczny i możliwa recesja

Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek rano wzrasta o ponad 1% do 1,043 dol. wspinając się do najwyższych poziomów od początku lipca tego roku. Jednak problemy gospodarcze strefy euro tylko w nieznacznym stopniu uległy poprawie, co może jeszcze w przyszłości wpłynąć na notowania EUR.

Wysokie ceny energii uderzają w siłę nabywczą gospodarstw domowych, a wyższe stopy procentowe i niepewność geopolityczna wpływają na wydatki inwestycyjne i działalność budowlaną. Wojna na Ukrainie trwa już niemal 9 miesięcy i pomimo postępów Ukrainy w odzyskiwaniu utraconego terytorium możliwe jest, że potrwa jeszcze długo.

Wysokie zapasy gazu pozwolą gospodarce strefy euro przetrwać zimę, ale podaż na kolejną zimę jest bardzo niepewna. Pozytywną informacją jest natomiast znaczny spadek cen gazu. To częściowo zmniejszyło presję na kurs euro, co pomogło napędzić odreagowanie ponad poziom parytetu. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin osiągnie dno na poziomie 12 tys. USD, a S&P 500 3000 pkt., prognozuje CEO IBKR
Następny artykułDolar próbuje odrabiać straty względem euro. Rynek szuka nowego poziomu równowagi
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here