Naga MarketsInflacja w Polsce spada do 3%W lipcu inflacja wyniosła 3 proc. Choć to poziom wciąż wysoki, to jednak niższy niż miesiąc wcześniej i nieco niższy niż oczekiwali ekonomiści. Perspektywy dynamiki cen wciąż są dość niejednoznaczne.

Inflacja zaczyna powoli odpuszczać

Z najnowszych danych GUS wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był w lipcu o 3 proc. wyższy niż rok wcześniej. W porównaniu z czerwcowym skokiem o 3,3 proc., to wzrost wyraźnie mniejszy, ale wciąż wysoki. Ekonomiści spodziewali się inflacji sięgającej 3,1 proc. spory wpływ mają na nią rosnące ceny żywności, które w lipcu poszły w górę o 3,9 proc., choć to znacznie mniej niż czerwcowa zwyżka o 5,7 proc. Spadkowa tendencja jest w tym przypadku widoczna już czwarty miesiąc z rzędu (w pierwszych czterech miesiącach roku żywność drożała o 7,5-8 proc.). Spośród głównych kategorii wydatków najmocniej, bo aż o 7,2 proc. w górę poszły ceny związane z użytkowaniem mieszkania. To tylko nieznacznie mniej niż 7,5 proc. wzrosty notowane w poprzednich miesiącach. Minimalnie mniejsza niż poprzednio była dynamika cen wyrobów i usług związanych ze zdrowiem, obniżając się z 5,6 do 5,3 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydatki związane z edukacją były w lipcu wyższe o 5,7 proc. niż przed rokiem i widać też niewielkie przyspieszenie w porównaniu z czerwcem obecnego roku, w którym wzrost sięgał 5,6 proc. Choć z restauracji i hoteli z pewnością Polacy korzystali znacznie mniej niż przed pandemią, to jednak ci, którzy dali się skusić, musieli płacić średnio 6 proc. więcej niż przed rokiem. O 4,1 proc. w górę poszły ceny związane z łącznością. W tym przypadku od początku roku widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa, a dynamika cen w lipcu była najwyższa od 2002 r. Firmy telekomunikacyjne korygują w górę cenniki swoich usług, które zdrożały o 4,6 proc., zaś ceny sprzętu poszły w dół o 9,6 proc. Tradycyjnie taniały odzież i obuwie, tym razem o 1,9 proc., a w związku z niższymi notowaniami ropy naftowej o 8,5 proc. w dół poszły ceny związane z transportem. Za olej napędowy trzeba było płacić mniej niż przed rokiem o prawie 17 proc., a za benzynę o nieco ponad 17 proc.

Przyglądając się bardziej szczegółowo zmiano cen, warto zwrócić uwagę na wciąż wysoką, sięgającą 9 proc. zwyżkę cen pieczywa, prawie 9 proc. wzrost cen wędlin, czy 8 proc. wzrost cen mleka. Mimo rozkręcającego się sezonu, aż o 24,1 proc. droższe niż przed rokiem były w lipcu owoce. O 6 proc. w górę poszły ceny cukru. Palacze musieli wydać na swój nałóg 7,1 proc. więcej. Bardzie dokuczliwy dla ogółu społeczeństwa jest wynoszący 11,7 proc. wzrost cen energii elektrycznej. O ponad 14 proc. więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić w gabinecie stomatologicznym, a o ponad 13 proc. więcej u fryzjera i kosmetyczki. Usługi związane z opieką społeczną podrożały o 12,2 proc., ale w podwyżkach cen usług przodują banki, które każą sobie płacić aż o 39,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Wciąż niejasne są perspektywy inflacji w bliższej i dalszej przyszłości. Wśród ekonomistów przeważa pogląd, że pod koniec roku inflacja wróci w okolice celu inflacyjnego NBP, czyli do około 2,5 proc., ale w skali całego roku wyniesie nieco powyżej 3 proc. W przyszłym roku ma wynieść 2,3 proc. Według projekcji inflacyjnej NBP, w tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 proc. Przybywa jednak opinii, zakładających znacznie wyższe wskaźniki wzrostu cen. Do niedawnej prognozy Komisji Europejskiej, według której inflacja w przyszłym roku miałaby sięgnąć 4,5 proc., ostatnio dołączył Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według niego w tym roku ceny mogą rosnąć nawet o 4-5 proc. Na wyższą ścieżkę inflacyjną wskazują także badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, którego analitycy jako źródła inflacji upatrują prokonsumpcyjną politykę państwa i transfery socjalne oraz presję kosztową ze strony firm, związaną z podwyższonym reżimem epidemicznym. Ekonomiści zwracają także uwagę na sprzyjające wyższej inflacji działania administracyjne, między innymi takie jak podatek „cukrowy”, czy wprowadzenie opłat za utrzymanie mocy w energetyce.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here