Naga Marketsstos polskich złotych, z pięciozłotówką z przoduWzrost inflacji raczej nie powinien dziwić polskich inwestorów czy konsumentów, jednak nadal pozostaje ona na relatywnie niskich poziomach. Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż poprzedni miesiąc był pod znakiem niewielkiego wzrostu inflacji na poziomie 0,4 procent, co stanowi wzrost odczytu o blisko 1,2 procent r/r. Jak reaguje polska złotówka na dane? 


Obecny poziom infacji – 1,2 procent to jak już wspomniane zostało – wzrost na poziomie 0,4 m/m, jednak poziomy te nada nie przypominają tych z trzeciego kwartału 2018 roku. To powinno cieszyć polskich konsumentów, ponieważ nadal do najwyższego poziomu ubiegłego roku braku blisko 0,8 procent, czyli dwu krotność obecnego wzrostu.

Inflacja GUS
Inflacja GUS

Inflacja co prawda jest na najwyższym odczycie obecnego roku, jednak nadal mowa w tym momencie o jedynie dwóch przeanalizowanych okresach. Topy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski mają istotny wpływ na kształtowanie poziomu inflacji w Polsce, a obecne odczyty wskaźnika sugerują, że podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie nie powinny mieć miejsca. Obecna stawka na poziomie 1,5 procent nadal pozostaje niezmienna. W jaki sposób reaguje polska złotówka wobec głównych par walutowych na wykresie?

Kurs EUR/PLN

Kurs euro w stosunku do polskiego złotego umacnia się – co widoczne jest również na wykresie reszty par walutowych. Osłabiająca się polska waluta wznosi wykres EUR/PLN do poziomu 4,30 zł i wydaje się, że najbliższym poziomem oporu, który może zatrzymać obecne wzrosty to poziom 4,31 zł. Zatem jeszcze grosz polska złotówka powinna się osłabić, na co czekają inwestorzy szukający kolejnych okazji inwestycyjnych.

wykres EURPLN H1 15.03.2019
EURPLN H1 15.03.2019

Kurs USD/PLN

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego również widocznie rośnie, oscylując wokół poziomu 3,80 i docierając do strefy oporu. Obecnie, dane nieco osłabiające złotówkę wskazują, że potencjał dalszych wzrostów jest możliwy, a kolejna strefa, gdzie planowane byłby wzrosty to poziom 3,81 zł, czyli podobnie jak w przypadku eurp – jeden grosz.

wykres USDPLN H1 15.03.2019
USDPLN H1 15.03.2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here