Naga MarketsGłówny Urząd Statystyczny opublikował dziś najnowsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu br. w stosunku do lutego br. o 1 proc. a w stosunku do marca 2020 r. aż o 3,2 proc.

Inflacja znów wymyka się spod kontroli?

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych aż o 3,2 proc. jest największym od września 2020 r. i jednym z największych od czerwca ubiegłego roku, kiedy to ceny rosły w tempie 3,3 proc. Odczyt ten jest także zauważalnie wyższy od rynkowych prognoz zakładających wzrost cen na poziomie 2,9 proc. w skali roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zwrócić także uwagę, że wzrost inflacji w marcu do 3,2 proc. z 2,4 proc. raportowanego w lutym wyraźnie przebija cel inflacyjny NBP i jest największym skokiem od ponad roku. Fakt ten sprawił, że wskaźnik inflacji znajduje się już zaledwie 0,3 p.proc. poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę polityki Pieniężnej (RPP).

Źródło danych GUS

Biorąc jednak pod uwagę, że to jedynie szybki szacunek, na dane dot. zmiany poziomu cen konkretnych dóbr i usług przyjdzie nam jeszcze poczekać do połowy kwietnia br.

Na ten moment szacuje się jedynie, że do przyspieszenia inflacji w marcu przyczynił się w głównej mierze pierwszy od roku wzrost cen paliw. Podrożały one bowiem w stosunku do marca 2020 r. aż o 7,6 proc., podczas gdy jeszcze w lutym notowano ich spadek o 3,7 proc. Nieco szybciej niż w lutym drożały też nośniki energii. Ich ceny wzrosły o 4,2 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. miesiąc wcześniej.

Eksperci Domu maklerskiego XTB wskazują także, że obecne działania to również efekt działania banku centralnego czy wydatków fiskalnych.

– Bank centralny przede wszystkim zdecydował się na politykę osłabiania złotego, co przyczynia się do wzrostu inflacji importowanej. Obecnie konsumenci w Polsce obawiają się, że na stacjach zauważymy cenę benzyny na poziomie 6 zł. Z jednej strony ceny ropy odpuściły, ale z drugiej mamy dolara na poziomie niemal 4 zł – wskazują.

Inflacja przekroczy 4 proc.

– Kilka miesięcy temu nasza prognoza średniorocznej inflacji CPI w 2021 r. na poziomie 3,1 proc. wydawała się niektórym skrajnie wysoka. Teraz widać, że była zbyt niska – zauważył na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP.

Ekonomiści mBanku wyliczają, że już w kwietniu br. inflacja znajdzie się nie tylko powyżej celu NBP, ale też przebije górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od tego celu, czyli 3,5 proc. Spoglądając na powyższy wykres dostrzec można, że poprzednio zdarzyło się to w marcu 2020 r.

Eksperci oczekują, że w maju br. dynamika wzrostu cen przekroczy 4 proc., następnie nieco zmaleje, by od sierpnia znów powrócić powyżej 4 proc.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen cena akcji | kurs zloty | ropa wti forum | kursy kryptowalut wykresy | orlen akcje forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCzym jest NFT, czyli niezbywalny token kryptowalutowy?
Następny artykułKursy walut. Dolar zamknie najlepszy miesiąc od ponad 4 lat? Euro nadal w dół
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here