Naga MarketsKurs dolara powyżej 4 zł, euro ponad 4,60 zł. Inflacja cały czas w górę?
Źródło: unplash.com

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował w tym tygodniu najnowszą projekcję dla inflacji, która wzrosła skokowo w stosunku do wcześniejszej, całkowicie nietrafionej prognozy. Instytucja zakłada obecnie, że szczyt inflacyjny zostanie osiągnięty w I kw. 2022 roku i wyniesie 7% rok do roku (rdr). Ekonomiści są jednak zgodni, że poziomy podawane przez bank centralny mogą być mocno niedoszacowane i zakładają osiągnięcie o wiele wyższych poziomów.

Projekcja NBP nieaktualna w momencie swojej publikacji

NBP podaje trzy razy do roku zaktualizowany raport dotyczący inflacji oraz PKB (w marcu, lipcu oraz listopadzie). Najnowsze projekcje zostały opublikowane w poniedziałek, 8 listopada 2021 roku, jednak jak twierdzą analitycy mBanku, są od razu nieaktualne.– Projekcja NBP w momencie publikacji już była nieaktualna. Została opracowana przy stopach na poziomie 0,5% i była jednym z argumentów dla RPP do podwyżki stóp o 75pb na ostatnim posiedzeniu. Efektów ostatniej podwyżki stóp jeszcze więc w projekcji nie ma. Nie ma się więc też co nadmiernie do niej przywiązywać – najbliższe miesiące przyniosą (naszym zdaniem) kolejne podwyżki, w związku z czym jej marcowa edycja przyniesie spore zmiany (np. inflację bliżej celu w 2023 i niższy PKB) – komentuje mBank.

Glapiński (NBP): Nie trzeba dalej podnosić stóp proc. Kłopoty złotego

NBP podał, że inflacji CPI rdr osiągnie 4,9% w tym roku, 5,8% w przyszłym i 3,6% w 2023, natomiast PKB rdr będzie plasowało się w tych latach na poziomach 5,3%, 4,9% oraz 4,9%. Instytucja zakłada, że szczyt wzrostu inflacyjnego wypadnie na I kw. 2022 r. na poziomie 7%. Z taką opinią nie zgadza się jednak Santander Bank Polska i szacuje, że może to być nawet 7,8%.

Kurs dolara powyżej 4 zł, euro ponad 4,60 zł. Inflacja cały czas w górę?
Prognozy inflacji według najnowszego raportu banku centralnego. Źródło: NBP

– Szacunki NBP inflacji w IV kw. 2021 r. mogą wg nas okazać się zbyt niskie (NBP: 6,7% r/r, 7,1% r/r wg nas). Wg projekcji inflacja będzie tylko nieznacznie powyżej górnego odchylenia pasma wahań na koniec horyzontu projekcji (koniec 2023 r.), a prawdopodobieństwo powrotu do wewnątrz pasma jest szacowane w tym okresie na 46-48%). Jednak inflacja bazowa po osiągnięciu dna w I poł. 2023 r. ma zacząć ponownie wzrastać, w ostatnich kwartałach projekcji do odpowiednio 3,6% i 3,7% – komentują analitycy Santander Bank Polska.

Ekonomiści dodają, że kolejne odczyty inflacji będą odchylać się w górę od projekcji instytucji, co wpłynie na grudniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która może być zmuszona podnieść stopy o kolejne 50 punktów bazowych.

Powiązane: Kolejna duża podwyżka stóp proc. już w grudniu? Żyżyński zdradził plany RPP

Ceny energii oraz Polski Ład, a ich wpływ na wartości inflacji

Analitycy NBP szacują, że za wzrost inflacji w przyszłym roku odpowiadać będą w dużej mierze ceny energii, dodając 1,5 punktu procentowego do wartości rocznej. W związku z tym pod wpływem rosnących cen energii znajdą się ceny żywności.

Wpływ Polskiego Ładu na szacunki inflacji jest zdaniem NBP niejednoznaczny. W krótkim okresie może on działać proinflacyjnie ze względu na wyższą konsumpcję, w grupach, które skorzystają na zmianach podatkowych. Jednak w dłuższym okresie może oddziaływać w kierunku niższej inflacji – nie cała obniżka klina płacowego trawi do pracownika, część “zostanie” u pracodawcy” – komentuje mBank.

Jak dodają ekonomiści Millenium Banku, warto zwrócić uwagę na fakt iż oczekiwana dynamika płac została wyraźnie skorygowana w górę. W ich ocenie ryzyka dla ścieżki inflacji są asymetryczne i skierowane są w górę. Szczególnie, dotyczy to ścieżki inflacji na przełomie tego i przyszłego roku, kiedy wskaźnik CPI może wyraźnie przekroczyć 7,0% r/r.

– Ryzykiem obarczone jest także tempo spadku inflacji w kolejnych kwartałach, szczególnie inflacji bazowej, ponieważ założone w horyzoncie projekcji dynamika wydajności pracy na poziomie 4,6-4,7% wydaje się optymistyczna. W rezultacie niedoszacowana może być dynamika jednostkowych kosztów pracy, a przez to inflacji. Z tego punktu widzenia projekcję inflacji ocenić należy jako konserwatywna. Oznacza to, iż publikowane odczyty inflacji w najbliższych miesiącach mogą odchylać się w górę względem projekcji, co uprawdopodabnia kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych – komentuje Millenium.

Jak zachowa się kurs złotego?

– Na polskim rynku – inaczej niż na rynkach bazowych – większa od oczekiwań skala listopadowej podwyżki stóp NBP i zapowiedź kolejnych podwyżek poskutkowała dalszym wzrostem rentowności obligacji, okresowo w okolice 3% w przypadku papierów 10-letnich – komentują analitycy BOŚ Banku w bieżącym tygodniu.

Indeks polskiego złotego w miniony piątek (5 listopada 2021 roku) w związku z wypowiedziami prezesa NBP chwilowo nurkował do najniższych poziomów od pierwszej połowy ubiegłego roku i chociaż odrobił część strat, to nadal utrzymuje się na wielomiesięcznych dołkach:

Kurs dolara powyżej 4 zł, euro ponad 4,60 zł. Inflacja cały czas w górę?
Wartość indeksu polskiego złotego względem koszyka walut. Źródło: Stooq.pl

– Kurs złotego także wahał się w ślad za informacjami nt. krajowej polityki monetarnej, z umocnieniem po decyzji RPP, osłabieniem pod koniec tygodnia i ponownym silniejszym złotym z początkiem bieżącego tygodnia – poniżej 4,60 PLN/EUR, w okolicach 4,33 PLN/CHF i 3,97 PLN/USD, tj. na mocniejszych poziomach wobec euro i franka niż przed tygodniem. Warszawska giełda z kolei zyskiwała wraz z rynkiem globalnym, osiągając nowe rekordy indeksów. W skali tygodnia WIG wzrósł o 1,7% – dodaje BOŚ Bank.

Zagraniczni analitycy dostrzegają również słabość polskiego złotego i nie wieszczą mu umocnienia w kolejnych miesiącach oraz kwartałach. MUFG zakłada, że kurs euro zakończy rok powyżej 4,60 zł i że będzie utrzymywał się tam do drugiej połowy przyszłego roku. Nieco bardziej optymistycznie do zagadnienia podchodzi TD Bank. W jego prognozach EUR/PLN również kończy rok nad 4,60 zł, jednak w przyszłym koryguje w okolice 4,40 zł.

Jeżeli chodzi o kurs dolara (USD/PLN), sytuacja nie wygląda lepiej. MUFG i TD Bank zakładają utrzymanie poziomu 4 złotych zanim skończy się rok i korektę w okolice 3,88-3,79 dopiero w III kw. 2022 r.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here