Naga Markets

Inflacja HICP w Polsce wyniosła 3,6% w ujęciu roczny, jak podał Eurostat. To znacznie więcej niż średnia unijna wynosząca 1,3%. O tym, czy są to powody do obaw i czy taki odczyt powinien być traktowany pozytywnie, wypowiedział się członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Eryk Łon, w wywiadzie dla Comparic24.tv

  • Eryk Łon jest autorem niedawno wydanej książki “Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku”
  • W trakcie rozmowy w Comparic24.tv, nasz gość wypowiedział się na temat perspektyw podniesienia stóp procentowych w Polsce.
  • Stwierdził także, że jego zdaniem skup akcji z rynku przez Narodowy Bank Polski może okazać się dobrym rozwiązaniemW trakcie rozmowy, spytaliśmy prof. Eryka Łona o szanse na ujrzenie podwyżki stóp procentowych w Polsce w tym roku.

– W tej chwili podniesienie stóp moim zdaniem bardzo zdusiłoby to tlące się ożywienie gospodarcze, które jest jeszcze bardzo delikatne. W zasadzie, nie można jeszcze powiedzieć, że już wyszliśmy na prostą. Cały czas sytuacja jest trudna. Do tego dochodzi jeszcze trzecia fala, o której wszyscy dyskutują w mediach i zastanawiają się co będzie dalej. Chociażby, z tego punktu widzenia uważam, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku jest moim zdaniem nikłe. – stwierdził prof. Eryk Łon, członek RPP.

Naszego gościa poprosiliśmy także o komentarz co do możliwości zastosowania zakupów akcji bezpośrednio na rynku przez Narodowy Bank Polski w przypadku pogorszenia koniunktury gospodarczej. Głosy o zastosowaniu takiego narzędzia pojawiały się rok temu po wybuchu pandemii.

Jak najbardziej jestem zwolennikiem tego, jak Państwo wiecie, wielokrotnie o tym się wypowiadałem, także w najnowszej książce, którą polecam Państwu: “Sztuka prowadzenia polityki pieniężnej w realiach XXI wieku”. – powiedział Eryk Łon.Generalnie traktuje rynki akcji jako pewien kanał oddziaływania na gospodarkę, podobnie jak kanał kursu walutowego, kanał stóp procentowych. –

Poprzez koniunkturę na rynku akcji, można wpływać również na sferę gospodarki, nie tylko finansową, ale także realną. To wynika z moich badań, które prowadzę od 15 lat, gdzie ten mechanizm jest. – dodał.

Wątek ten rozwinięty jest w rozmowie, gdzie znajdą Państwo także komentarz dotyczący decyzji Fed z tego tygodnia, wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, a także inflacji w Polsce.

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here