Naga MarketsInflacja w Polsce na poziomie 2,9%, niżej niż miesiąc wcześniej, podaje GUS
źródło: www.tfmetalsreport.com

Zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów oraz wstępnym szacunkiem GUS, w sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem o 2,9 proc. Choć to wyniki minimalnie lepszy niż w lipcu, inflacja wciąż pozostaje na dość wysokim poziomie.

Inflacja ustępuje powoli

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu wskaźnik inflacji wyniósł 2,9 proc. Był więc o 0,1 punktu procentowego niższych niż miesiąc wcześniej, ale nie oznacza to większej ulgi ani dla konsumentów, ani dla posiadaczy oszczędności. Ceny rosną w podobnym tempie od trzech miesięcy, choć w porównaniu do okresu od stycznia do marca, gdy zwyżkowały o 4,3-4,7 proc., znacznie mniej dynamicznie. Prognozy większości ekonomistów zakładają, że w kolejnych miesiącach presja inflacyjna się zmniejszy, ale nie brakuje też opinii, że utrzyma się na wysokim poziomie nieco dłużej.

Dla zdecydowanej większości konsumentów najbardziej optymistyczne jest to, że zmniejsza się dynamika wzrostu cen żywności. O ile jeszcze w lipcu wynosiła ona jeszcze 3,9 proc., to w sierpniu obniżyła się do 3 proc. Żywność ma wciąż wysoki udział w wydatkach gospodarstw domowych. Nie zmniejsza się jednak obciążenie kosztami użytkowania mieszkania i nośnikami energii. Były one w sierpniu wyższe niż przed rokiem o 7,2 proc., a więc podobnie jak w poprzednich miesiącach. Dla wielu grup społecznych niepokojący jest wciąż wysoki wzrost kosztów związanych ze zdrowiem i edukacją. Ceny produktów i usług w tej pierwszej kategorii były w sierpniu o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, zaś na edukację trzeba było wydać o 5,8 proc. więcej. W obu przypadkach wysoka dynamika cen utrzymuje się od kilku miesięcy i nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała ulec zmianie. O 5,7 proc. więcej niż rok wcześniej trzeba było wydać w hotelach i restauracjach, co zapewne jest efektem zwiększonego krajowego ruchu turystycznego, w związku z ograniczeniami i ryzykiem dotyczącymi wyjazdów zagranicznych. Zakup benzyny kosztował w sierpniu o 13,3 proc. mniej niż przed rokiem i niemal tyle samo tańszy był olej napędowy. O 12,3 proc. potaniał sprzęt telekomunikacyjny, ale usługi tej branży były droższe o 4 proc.

Nadal zdecydowanie mocniej, bo aż o 6,6 proc. drożały usługi, niż towary, których średnie ceny szły w górę o 1,5 proc. Spośród produktów spożywczych najbardziej, o 18,5 proc. wzrosły ceny owoców. Aż o prawie 10 proc. staniały za to warzywa. O 8,6 proc. więcej niż przed rokiem trzeba było płacić za pieczywo, a wędliny podrożały o 8,3 proc. O 7,6 proc. więcej trzeba było wydać na mleko. Spośród szeroko rozumianej kategorii usług najmocniej, bo aż o 50,5 proc. podrożał wywóz śmieci. Sporo, bo o 11,7 proc. więcej trzeba było w sierpniu płacić za energię elektryczną. U dentysty trzeba było wydać o 14,5 proc. więcej niż rok wcześniej, choć usługi lekarskie ogółem podrożały o 9,3 proc. Fryzjerzy liczyli sobie w sierpniu o 13,5 proc. więcej niż przed rokiem. Usługi finansowe były zaś droższe o 42,9 proc.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here