Naga MarketsPolska-cyfrowa-waluta
Źródło: unplash.com

W sierpniu wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI w Polsce przyspieszył do 5,5% w ujęciu rocznym z poziomu 5,0% w lipcu. Jest to o 0,1 p.p. więcej niż szacunek flash Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z początku września. Zdaniem starszego ekonomisty ING, Dawida Puchackiego, wzrost inflacji jeszcze nie dobiegł końca, a wkrótce dynamika aprecjacji cen może sięgnąć 6%. Ucierpi na tym niezaprzeczalnie polski złoty, który w ujęciu ostatnich dwóch dekad trzyma się cały czas blisko wieloletnich minimów.

  • Kurs złotego według części ekonomistów będzie nadal spadał. Commerzbank szacuje, że notowania euro (EUR/PLN) wzrosną do początku przyszłego roku nawet do 4,70 zł
  • ING nie jest tak pesymistyczny w swoich prognozach i celuje w poziom 4,43 zł
  • Ekonomiści instytucji w swoim bazowym scenariuszu nie wykluczają jednak dalszych i silnych wzrostów inflacji. Ta do końca 2021 może osiągnąć poziom 6% r/r.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inflacja w Polsce osiągnęła poziom 5,5% w skali rocznej

GUS nie docenił wzrostu cen energii, który wynikał z podwyżki cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych o 12,4%. W sierpniu ceny energii wzrosły o 6,6 proc. rok do roku, a nie jak pierwotnie zakładano o 6,1 proc. Dane wskazują, że inflacja bazowa w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. W efekcie ING szacuje, że wzrosła ona do 3,9% r/r z 3,7% w lipcu.– Szczegółowe dane wskazują na wzrost cen w zasadzie we wszystkich głównych agregatach. Ceny usług przyspieszyły do 6,6% r/r z 6,2% w lipcu. Po otwarciu gospodarki restauratorzy i hotelarze podnieśli ceny, wzrosły też koszty zorganizowanej turystyki zagranicznej. (…) firmy z tych sektorów korzystają ze zmiany popytu po poluzowaniu ograniczeń. Przyspieszyły także ceny telekomunikacji i transportu – komentuje Puchacki w komentarzu ING do danych inflacyjnych.

Scenariusz bazowy ING nadal zakłada pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce w listopadzie, kiedy to bank centralny zaktualizuje swoje projekcje. W ocenie banku czynnikiem decydującym będą wysokie odczyty CPI za listopad i grudzień.

Silniej podnosili ceny także producenci. W sierpniu ceny towarów były wyższe o 5,1% r/r w porównaniu do 4,6% w lipcu. Producenci wykorzystują utrzymujący się wysoki popyt zarówno w kraju, jak i za granicą, przerzucając rosnące koszty na konsumentów.

Źródło danych GUS

A to jeszcze nie koniec wzrostów. Wkrótce 6%?

– Dane GUS potwierdzają pogląd, który utrzymujemy od około roku. Struktura PKB w Polsce jest proinflacyjna, z malejącym udziałem inwestycji prywatnych. To już przed pandemią wywindowało inflację do blisko 5%. Teraz odradzający się popyt napotkał na ograniczenia podaży, które prawdopodobnie utrzymają się w przyszłym roku.

To wszystko powoduje, że inflacja rośnie i nie będzie w Polsce porecesyjnego spadku CPI. Czeka nas dalsze pobudzanie konsumpcji poprzez redystrybucję dochodów proponowaną w Polskim Ładzie. Będziemy również musieli zmierzyć się z opóźnionym wpływem na CPI inflacji PPI bliskiej 9% – dodaje Puchacki.

Pomimo ostatnich gołębich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, scenariusz bazowy ING nadal zakłada pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce w listopadzie, kiedy to NBP zaktualizuje swoje projekcje.

invest

Puchacki uważa, że nowa projekcja przyniesie jeszcze wyższy wskaźnik CPI niż ten przedstawiony w lipcu, choć i tak był on już wysoki (3,3% średnio w 2022 r. i 3,5% w drugiej połowie 2023 r., przy inflacji bazowej średnio 3,5% w 2023 r.). Ostatni wywiad z Glapińskim zdaje się potwierdzać ten pogląd. Prezes stwierdził, że jest bardzo prawdopodobne, że pomimo spadku inflacji, w 2022 r. przekroczy ona 3,5%.

ING szacuje, że średnia inflacja w przyszłym roku może wynieść prawie 4,0%.

– Taka aktualizacja projekcji przy inflacji powyżej górnego przedziału tolerancji Banku, wysokiej inflacji bazowej (szacujemy ją na ok. 3,7% średnio w 2022 r.) oraz silnej gospodarce (wzrost PKB ok. 5%) powinna pomóc w zbudowaniu większości w RPP za podwyżką stóp jeszcze w tym roku. Naszym zdaniem czynnikiem decydującym będą tu wysokie odczyty CPI za listopad i grudzień. Spodziewamy się, że na koniec roku inflacja CPI w Polsce może zbliżyć się do 6% – podsumowuje swoją wypowiedź starszy ekonomista ING.

Kurs złotego skazany na spadki? Euro i dolar oczami analityków ING

Najnowsze prognozy ING dotyczące par z polskim złotym, opublikowane w pierwszej połowie września, zakładają, że kurs euro (EUR/PLN) będzie stopniowo spadał, podobnie jak kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN), deprecjacja mogłaby być jednak jeszcze silniejsza gdyby nie ryzyko gołębiego banku centralnego i cały czas rosnącej inflacji.

W tym momencie ING jest przekonany, że kurs euro nie zakończy bieżącego roku niżej niż na poziomie 4,43 zł, spadając chwilowo do 4,40 zł na początku przyszłego roku, a następnie znowu odbijając wyżej.

Prognoza i tak wydaje się niezwykle optymistyczna. Szczególnie, że obecnie EUR/PLKN oscyluje w okolicach 4,58 zł, trzymając się szczytów obserwowanych od początku pandemicznych spadków z marca 2020 roku.

Jak widać na poniższym wykresie, kurs euro (EUR/PLN) od tego czasu cały czas rysuje sekwencję coraz wyższych dolłków. Co prawda od czerwca przesuwa się w konsolidacji pomiędzy poziomami 4,50-4,60 zł, jednak przed silniejszą deprecjacją i powrotem do niższego kanału zmienności cenę skutecznie bronią średnie ruchome oraz dwie wzrostowe linie trendu.

Kurs euro na wykresie dziennym. Notowania EUR/PLN od początku pandemii

W porównaniu z częścią niektórych ekonomistów ING pozostaje raczej pozytywnie nastawiony do polskiego złotego. Commerzbank zakłada bowiem, że na przełomie obecnego i przyszłego roku notowania euro wzrosną nawet do 4,70 zł.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułIndeks DAX przechodzi ogromną metamorfozę
Następny artykułInfluencerzy z Wall Street wyznaczają nowe trendy. Zarobki wyższe niż w przypadku bankierów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here