Naga MarketsWzrost inflacji na całym świecie pozostaje jednym z głównych tematów zainteresowań wśród inwestorów w ostatnich miesiącach. Rekordowa skala luzowania monetarnego przez banki centralne zwiększyła obawy o utratę wartości pieniądza i spadek siły nabywczej. W ocenie Eryka Łon, członka RPP, inflacja CPI w Polsce pozostanie przez kilka miesięcy na podwyższonym poziomie, ale nie należy podwyższać stóp. Podobnego zdania jest inny członek RPP, Łukasz Hardt. Polski złoty kontynuuje umocnienie we wtorek zyskując względem dolara, euro, funta i franka.

Polska: Niskie stopy na dłużej. Ryzyko tkwi w oczekiwaniach inflacyjnych

CPI przez kilka miesięcy na podwyższonym poziomie, ale nie należy podwyższać stóp. Inflacja będzie przez kilka miesięcy na podwyższonym poziomie. W przyszłym roku powinna powrócić do celu. Nie należy z taką sytuacją walczyć podwyżkami stóp. Podwyżka może negatywnie wpłynąć na nastroje konsumentów – powiedział w telewizji Biznes 24 członek RPP Eryk Łon.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eryk Łon, członek RPP

W ocenie członka RPP w Polsce nie ma obecnie zagrożenia zjawiskiem tzw. drugiej rundy. To, że roczny przyrost wynagrodzeń jest dość wysoki jest zjawiskiem w sumie pozytywnym. Oznacza to, że przedsiębiorstwa mają z czego płacić pracownikom. Poprawia się płynność przedsiębiorstw – zdolność do regulowania zobowiązań.

Gdyby wynagrodzenia rosły, ale w sytuacji pogorszenia rentowności i płynności byłoby to bardziej groźne, jeżeli natomiast wzrost wynagrodzeń następuje w sytuacji poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstw to jest to bardziej bezpieczne – dodał.

Tymczasem bankierzy centralni zwracają uwagę na troskę o sytuację na rynku pracy. Według prezesa Banku Norwegii: ,,zbyt szybkie podniesienie stopy procentowej może zahamować ożywienie. Ryzykowalibyśmy wtedy, że bezrobotni pozostaną bez pracy dłużej niż to konieczne”.

Ewentualna podwyżka stóp to zagrożenie drastyczną podwyżką rat kredytowych. Zagrożenie podwyżką rat mogłoby pogorszyć nastroje, zwłaszcza, że jest takie ryzyko, że ,,pierwsza podwyżka” byłaby potraktowana jako początek serii podwyżek – zauważył.

Jednocześnie jednym ze skutków prowadzenia przez Narodowy Bank Polski polityki niskich stóp procentowych jest wzrost zainteresowania lokowaniem kapitału na polskim rynku akcji. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami na Rynku Głównym GPW wzrósł z 12% w 2019 r. do 25% w 2020 r

Nie możemy walczyć w Polsce z inflacją silnym podnoszeniem stóp procentowych. Ale musimy walczyć z tym ryzykiem odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych – podsumował członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt w wystąpieniu podczas debaty PIE.

invest
Plus500
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: grupa lotos akcje | george soros | ten square games akcje | benefit akcje | cdr akcje | kurs usd online | kurs dolara nbp prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here