Naga MarketsKurs dolara australijskiego z pozytywną reakcją na rekordowy spadek inflacji. Co dalej z AUD/USD?Nocą opublikowane zostały dane dotyczące inflacji CPI z Australii. Początkowo, kurs dolara australijskiego osuwał się z uwagi na spadek inflacji największy w historii tego wskaźnika. Jednak, w okolicach godz. 8:30 notowania pary walutowej AUD/USD były na plusie, co po ewentualnym wybiciu nowych maksimów daje szansę na test poziomu 0,7200. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji na wykresie.

  • Inflacja CPI (q/q) w Australii na najniższym poziomie w historii
  • Ekonomiści spodziewali się jeszcze większego osunięcia
  • Kurs dolara australijskiego zyskuje o poranek wobec USD

Największy spadek inflacji w historii

Chociaż w ujęciu kwartalnym, Australia pogrążyła się w deflacji z uwagi na spadek wskaźnika CPI o 1,9 proc., to i tak publikacja była nieznacznie lepsza od prognoz ekonomistów (-2,0 proc.). Jak powiedział główny ekonomista Australian Bureau of Statistics (ABS) Bruce Hockman: “To był największy kwartalny spadek w 72-letniej historii CPI”.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Roczna stopa inflacji wyniosła natomiast -0,3 proc.
– Od 1949 r. był to dopiero trzeci raz, kiedy roczna inflacja była ujemna. Poprzednio miało to miejsce w latach 1962 i 1997-98 – powiedział Hockamn.

Spadek cen konsumpcyjnych był głównie wynikiem niższych cen w przypadku opieki nad dziećmi (-95 proc.) oraz cen paliw (-19,3 proc.), które ucierpiały w wyniku lockdownu. Z kolei wyższe ceny odnotowano głównie na produktach do czyszczenia i konserwacji (+6,2 proc. oraz innych nietrwałych produktach gospodarstwa domowego (+4,5 proc.), włączając w to papier toaletowy.

– Uważamy, że inflacja prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie przez wiele lat. Dlatego jesteśmy zdania, że prognozy Banku Rezerw Australii (RBA) dotyczące inflacji bazowej na poziomie 1,5 proc. do połowy 2022 r. są zbyt optymistyczne. Bank ma naszym zdaniem więcej do zrobienia – napisał Capital Economics w notatce do klientów.

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) odrabia straty

Notowania dolara australijskiego rozpoczęły obecny tydzień od wzrostu o 0,62 proc. w stosunku do greenbacka. Wczoraj widoczne było niezdecydowanie inwestorów, a ponadto kurs AUD/USD dotarł do oporu pod 0,7200.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
AUD/USD – wykres dzienny

Dziś natomiast po publikacji danych o inflacji widoczna byłą niewielka reakcja sprzedających, ale podaż szybko została wchłonięta, a cena zdaje się zmierzać do wczorajszych maksimów. Wybicie nowego szczytu dawałoby szansę na test poziomu 0,7200.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here