Naga MarketsWidok na big bena w UK, LondynieZgodnie z najnowszymi danymi brytyjskiego urzędu statystycznego, wskaźnik inflacji konsumenckiej w UK powraca poniżej docelowego poziomu 2% wyznaczanego przez Bank Anglii (Bank of England, BOE), pierwszy raz od dwóch lat. Dla decydentów polityki pieniężnej jest to kolejny sygnał sugerujący wstrzymanie się z podwyżkami stóp procentowych, a dla ekonomistów potwierdzenie dewastującego wpływu zbliżającego się Brexitu na lokalną gospodarkę.


Dynamika cen w styczniu wyniosła 1,8%, poniżej oczekiwań

Wskaźnik CPI, inflacji konsumenckiej dla minionego miesiąca, wskazywał dynamikę 1,8% osuwając się z poziomu 2,1% raportowanych w grudniu. Jak poinformował urząd statystyczny ONS jest to najskromniejsza aprecjacja od stycznia 2017 roku. W tym samym czasie w ujęciu miesięcznym dynamika CPI osiągała ujemne poziomy.

inflacja UK
Inflacja UK silnie się osuwa na początku nowego roku. Źródło: Tradingeconomics.com

Informacja korzystnie wpłynie jednak na wydatki konsumenckie, którzy cierpieli z powodu wzrostu inflacji po referendum w sprawie Brexitu. Dodając do tego najsilniejszy wzrost zarobków od dekady, zatrudnieni w sektorze prywatnym cieszą się ze względu na wzrost realnej siły nabywczej pieniądza.

Spadki inflacji w UK wywołane są przede wszystkim niższymi cenami benzyny oraz deprecjacją kosztów gazu i prądu po nałożeniu nowych regulacji przez krajowe urzędy z dniem 1 stycznia 2019 roku. To co podoba się konsumentom, niekoniecznie poprawia nastroje BoE. Bank wielokrotnie powtarzał, że Brexit może przynieść tragiczne w skutkach rezultaty dla lokalnej gospodarki, a spadek inflacji poniżej docelowego poziomu jest jednym z sygnałów zbliżającego się ryzyka.

„Największy wpływ na obniżenie stawki 12-miesięcznej miały ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw, przy czym ceny ogółem spadły między grudniem 2018 r. a styczniem 2019 r. w porównaniu ze wzrostem cen o tej samej porze roku ubiegłego” – poinformował ONS.

Kurs funta bez silniejszej reakcji na dane inflacyjne z UK

Funt brytyjski zyskiwał w stosunku do dolara na początku sesji środowej, po publikacji danych dotyczących inflacji sytuacja na GBP/USD przechyla się jednak na korzyść waluty Stanów Zjednoczonych. W efekcie kurs funta powraca pod 1,29 – dzienny poziom pivot w połączeniu z 33 SMA zapewnia jak na razie wsparcie przed dalszymi spadkami:

kurs funta do dolara 13 lutego
Kurs funta do dolara (GBP/USD) na wykresie H1

Publikacja danych spowodowała również silniejszych ruch EUR/GBP, po godzinie 11:30, funt jednak ponownie stara się przejąć kontrolę i testuje układ 33 SMA + PP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here