Naga MarketsPo godzinie 11:00 Eurostat prezentował prognozowane wyniki czerwcowej inflacji konsumenckiej (CPI) dla strefy euro. Łączny wskaźnik osiągał dynamikę 1,3%, co jest rezultatem lepszym od prognoz (1,2%), prezentującym jednak spowolnienie w stosunku do maja (1,4%). Eurodolar po publikacji osuwa się na nowe minima sesyjne pomimo zapewnień Mario Draghi’ego, że obecne osunięcia inflacji są jedynie zjawiskiem przejściowym.

Analizując wstępny raport Eurostatu widzimy, że za tak dynamiczne spadki odpowiadają przede wszystkim ceny energii – w całym koszyku ich dynamika osuwała się z 4,5% do 1,9%:

Źródło: Eurostat

Korzystniej od prognoz oraz wyników z poprzedniego miesiąca wypadała jednak inflacja bazowa (nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż nie uwzględnia właśnie cen energii). Jej dynamika wyniosła 1,1% wobec prognoz 1,0% oraz rezultatów majowych 0,9%.

W związku z publikacją danych Eurodolar rozrysowuje nowe minima sesyjne i przesuwa się pod poziomem 1.1400. jak na razie sesja piątkowa przynosi deprecjację po nieudanej próbie przebicia wielomiesięcznych maksimów wyznaczonych w trakcie czwartkowego handlu.

EUR/USD M5 – na pomarańczowo zaznaczono moment publikacji danych


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here