Naga MarketsO godzinie 11:00 poznaliśmy dane Eurostatu zgodnie, z którymi roczna inflacja za lipiec w strefie euro wyniosła 0.2%, wzrastając z poziomu 0.1% notowanego w czerwcu. W zakresie całej Unii Europejskiej wskaźnik dynamiki ceny również plasował się na poziomie 0.2% w minionym miesiącu.

Lipiec przyniósł ujemną inflację w 12 państwach członkowskich – najniższe wartości obserwowano w Bułgarii oraz Chorwacji (-1.1%), najwyższe notowała natomiast Belgia (2.0%) oraz Szwecja (1.1%). W stosunku do czerwca 2016 inflacja roczna osuwała się w dziewięciu krajach należących do struktur unijnych.

Największy wpływ na wzrostową dynamikę inflacyjną w ostatnich miesiącach miał sektor restauracyjny oraz spożywczy, dokładający kolejno 0.11 oraz 0.09 punktów procentowych do łącznego zestawienia. Wartość inflacji lipcowej (w procentach) w poszczególnych państwach prezentuje poniższa tabela:

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat

Jak doskonale widać, Polska znajduje się w grupie krajów z ujemną inflacją. Wynik za lipiec to -0.6%.

Historyczne zmiany wartości inflacyjnych w przeciągu ostatniej dekady prezentuje natomiast kolejny wykres. Dane zarówno dla strefy euro, jak i całej Unii Europejskiej:

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat

EUR/USD w trakcie południowego handlu co prawda osuwa się, jednak nadal utrzymuje nad poziomem 1.1300. Deprecjacja była spowodowana niekorzystnymi wartościami inflacji w ujęciu m/m – ta plasowała się na poziomie -0.6% w stosunku do prognoz -0.5% oraz 0.2% w czerwcu. Ostatni raz notowania znajdowały się tak wysoko (nie licząc sierpnia) przed brytyjskim referendum:

EUR/USD H1
EUR/USD H1

Dane na podstawie raportu Eurostat. Całość można znaleźć pod linkiem. Publikacje danych makroekonomicznych możesz śledzić na bieżąco poprzez kanał Rynki na Żywo portalu Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here