Naga Markets

Inflacja PCE wypadła powyżej oczekiwań. Jak zareagował kurs dolara?Inflacja PCE, czyli wskaźnik wydatków na konsumpcję osobistą w USA, wzrosła w kwietniu do 4,4% z poziomu 4,2% (w ujęciu rocznym) w marcu, poinformowało w piątek Biuro Analiz Ekonomicznych USA. Odczyt ten był wyraźnie wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 3,9%. Natomiast bazowy wskaźnik inflacji PCE (preferowana miara inflacji przez Fed) wzrósł do 4,7% z 4,6% w tym samym okresie, prognozy zakładały wzrost o 4,6%.

Dane o inflacji PCE wzmacniają notowania dolara

Po opublikowaniu tych danych o inflacji, rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA gwałtownie wzrosła, osiągając najwyższy poziom od ponad dwóch miesięcy, powyżej 3,8%. Uczestnicy rynku obecnie przewidują, że z prawie 60% prawdopodobieństwem, Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejne podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w czerwcu.







Fed wielokrotnie podkreślał, że bazowy wskaźnik PCE zwykle daje lepszy długoterminowy wgląd w trendy inflacyjne, ponieważ wyklucza ceny żywości i energii, które mogą być bardzo zmienne i zaburzać obraz sytuacji.

Źródło: CME FedWatch Tool (26.05.2023 - godz. 16:15)
Źródło: CME FedWatch Tool (26.05.2023 – godz. 16:15)

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej, tacy jak prezes Federalnej Rezerwy w St. Louis, James Bullard, i prezes Federalnej Rezerwy w Minneapolis, Neel Kashkari, wyrazili swoje obawy co do wzrostu inflacji. Oboje podkreślili, że jeśli inflacja pozostanie poza kontrolą, Fed będzie musiała zastosować silniejsze środki.

AVA

W reakcji na dane o inflacji PCE, kurs dolara odrobił poranną stratę i zmierza w kierunku trzeciego z rzędu tygodnia zakończonego wzrostem. Ponadto na fali tych danych USD wyznaczył nowe sześciomiesięczne maksimum względem jena, osiągając wartość 140,255.

Indeks dolara (W1)
Indeks dolara (W1)

Indeks dolara jest ściśle obserwowany przez uczestników rynku, którzy z niepokojem patrzą na długoterminową strategię Fed dotyczącą stóp procentowych. Zwłaszcza teraz, gdy dane inflacyjne, sugerujące możliwość kolejnej jastrzębiej decyzji Fed.

Z rynkowego punktu widzenia istotny jest również postęp w rozmowach pomiędzy prezydentem Joe Bidenem, a Kevinem McCarthym, zauważony w czwartek, który przyniósł pewne ukojenie nerwowości na rynkach. Niemniej jednak, ryzyko bankructwa pozostaje wyraźnie obecne wśród uczestników rynku na przeddzień długiego weekendu świątecznego w Stanach Zjednoczonych.

Polecamy również: Fed doprowadzi do kryzysu i załamania na Wall Street? “Nadciągają poważne siły deflacyjne”, wskazuje Mike McGlone

Poniedziałek jest świętem bankowym w USA, więc uczestnicy rynku będą musieli poczekać do wtorku 30 maja, aby ponownie handlować pozycjami, więc istnieje silne przekonanie, że Waszyngton musi zawrzeć umowę już dziś – napisali w raporcie analitycy walutowi z MUFG.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułCena złota szuka mocnego wsparcia. Czy poziom 1965 USD za uncję się utrzyma?
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Srebro zyska 30% w ciągu najbliższego roku. Inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem