Naga MarketsKurs euro zyska do dolara i franka, ale straci do funa - prognozuje ING. A co z inflacją w strefie euro?Kryzys jaki wywołała pandemia koronawirusa zniekształcił inflację na kilka różnych sposobów. Wpływ na ceny towarów w strefie euro mają wahające się ceny ropy, zakłócenie łańcucha dostaw, lockdowny i utrzymywanie dystansu społecznego. Jak wobec tego, kurs euro może się zachowywać wobec  dolara, funta czy franka?

  • Ceny spadły w sektorach dotkniętych dystansowaniem społecznym
  • Sytuacja może się powoli odwracać
  • Specyficzny wzrost inflacji może dawać rezultat odwrotny niż się oczekuje

Inflacja w strefie euro powyżej 2 proc. nie spodoba się EBC?

Wprowadzone środki mające dystansowania społecznego najbardziej uderzyły w sektor hoteli, zakwaterowania, organizowanych wakacji i transportu. Tam ceny usług i produktów spadały najbardziej obniżając przy tym ogólną inflację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednakże, sytuacja w sektorach dotkniętych dystansowaniem społecznym może się powoli zmieniać. Według ING, właśnie tam należy spodziewać się największych wahań cen. Popytu uległ bowiem osłabieniu w trakcie pandemii, a po zniesieniu ograniczeń i zmniejszeniu obaw przed nawrotem wirusa, ceny mogą rosnąć.

– Ponowne otwarcie gospodarek, jeśli do tego dojdzie, zwiększy w tym roku obawy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o inflację. Prosty powrót do poziomów cen sprzed koronawirusa w połączeniu z ryzykiem ponownego otwarcia marż cenowych będzie kolejnym czynnikiem inflacyjnym, oprócz wyższych cen ropy i odwrócenia niemieckiego podatku VAT – prognozuje ING.

Bank zauważa, że ogólna inflacja mogłaby w tym roku z łatwością wznieść się ponad poziom 2 proc. Jednak inflacja tego typu może nie spodobać się EBC.

– Inflacja wynikająca głównie ze wstrząsów podażowych i czynników jednorazowych ma raczej charakter deflacyjny niż inflacyjny. O ile nie wystąpią jakiekolwiek wtórne skutki w zakresie wynagrodzeń, EBC przymknie oko na te zmiany. Nie jest to łatwe zadanie, ale przedwczesne znormalizowanie polityki pieniężnej groziłoby zdławieniem wciąż kruchego ożywienia gospodarczego – uważa ING.

fpmarkets

Kurs euro na 1,30 USD do końca roku

ING oczekuje, że notowania wspólnej waluty będą zyskiwać w tym roku do dolara. Na koniec 2021 r. bank szacuje wzrost do poziomu 1,30 USD.

Kurs euro ma być także silniejszy od franka. Prognozowany poziom dla para walutowej EUR/CHF na koniec roku plasuje się przy 1,15 CHF.

W parze z funtem, to GBP może okazać się silniejszy. Już w III kw. br. ING prognozuje spadek notowań euro do poziomu 0,85 GBP. Na tym poziomie ma się także zakończyć obecny rok.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gbp online | btc kurs wykres | rekomendacje gpw | notowania dow jones | ropa brent | bitcoin kurs 2019 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here