Naga MarketsInflacja nieco niższa od oczekiwań. Wskaźnik cen towarów i usług wyższy o 3% r/r, podaje GUS
źródło: www.tfmetalsreport.com

Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że w październiku presja inflacyjna nieco się zmniejszyła. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Inflacja wreszcie nieco odpuszcza

Według szybkiego szacunku przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, w październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem o 3 proc. To sygnał, że inflacja zaczyna trochę odpuszczać. W poprzednich miesiącach inflacja zaskakiwała raczej negatywnie. Tym razem okazała się nieco niższa od oczekiwań ekonomistów, którzy od dłuższego czasu spodziewają się jej wyraźniejszego spadku. Warto przy tym podkreślić, że pod względem wysokości inflacji Polska zdecydowanie wyróżnia się na tle większości państw europejskich.

W strefie euro mamy bowiem do czynienia z niewielkim spadkiem wskaźnika cen, a przeważającej liczbie krajów inflacja jest bardzo niska. Tylko częściowym wyjaśnieniem tych dysproporcji może być relatywna siłą polskiej gospodarki. Powodów wysokiej inflacji w Polsce należy raczej upatrywać w dużej skali transferów socjalnych, wprowadzonych jeszcze przed wybuchem pandemii koronawrusa oraz w znaczących środkach, uruchomionych w obronie przed skutkami zakażeń.

Ze szczątkowych danych GUS wynika, że w październiku zmniejszył się wpływ wzrostu cen żywności na ogólny wskaźnik inflacji. Żywność w październiku podrożała jedynie o 2,3 proc., a więc lutego 2019 r. O 4,8 proc. w górę poszły natomiast ceny nośników energii. Na zmniejszenie się presji inflacyjnej duży wpływ miał sięgający 9,2 proc. spadek cen paliw.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here