Naga MarketsLondynWskaźnik inflacji zasadniczej w Wielkiej Brytanii przekroczył cel 2% po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Chociaż rynki ogólnie oczekują cierpliwego podejścia, dane prawdopodobnie wywołają dalszą debatę w Banku Anglii. Funt szterling (GBP) odnotował zyski netto po danych, a para GBP/USD ponownie przebiła poziom 1,41.

Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii przekracza cel Banku Anglii

Ceny konsumenckie w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,6% w maju, a inflacja CPI wzrosła do 2,1%  z 1,5% poprzednio. Było to powyżej konsensusu prognoz 1,8% i najwyższej od lipca 2019 r., przy czym odczyt również przekroczył cel 2,0% Banku Anglii po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Inflacja bazowa również wzrosła do 2,0% z 1,3% wcześniej i powyżej oczekiwań 1,5% i najwyższego poziomu od września 2018 r.Rosnące ceny odzieży, paliw silnikowych, artykułów rekreacyjnych oraz spożywanych posiłków i napojów spowodowały największy wzrost cen, co zostało zniwelowane presją na ceny żywności i bezalkoholi przy silnym spadku rocznej inflacji pieczywa i zbóż.

Źródło: BoE

Wzrost w tym miesiącu był spowodowany cenami paliw, które spadały o tym czasie w zeszłym roku, ale wzrosły w tym roku dzięki rosnącym cenom ropy – napisał główny ekonomista ONS.

Nadal istnieje spora presja związana z wyższymi kosztami, a ceny nakładów wzrosły o 10,7% w ciągu roku.

Rośnie presja inflacyjna w łańcuchu dostaw – stopa inflacji produkcji towarów opuszczających fabrykę jest na poziomie 4,6% w skali roku do maja 2021 r., w porównaniu z 4,0% w kwietniu – skomentował główny ekonomista brytyjskiej Izby, Suren Thiru.

Yael Selfin, główny ekonomista KPMG UK, dodała: Obecnie istnieje większa niepewność co do cen, z możliwością, że inflacja okaże się wyższa, jeśli niedobory kadrowe będą się utrzymywać, powodując silniejsze podwyżki płac, podczas gdy wzrost kosztów będzie przerzucany na konsumentów.

Selfin nie spodziewa się jednak szybkiej odpowiedzi Banku Anglii.

Przy oczekiwanej presji cenowej, która zmniejszy się w przyszłym roku, a inflacja ustabilizuje się na poziomie około 2 procent, prawdopodobnie Bank Anglii będzie się wstrzymywał i nie podniesie stóp procentowych przed 2023 rokiem – podkreślił.

fpmarkets

Kurs funta przebija 1,41 USD po danych dot. inflacji

Kurs funta do dolara (GBP/USD) powrócił powyżej 1,41 po danych dot. inflacji w Wielkiej Brytanii. Para walutowa w dalszym ciągu pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji cenowej 1,40 – 1,4240 i dopiero trwałe wybicie w jedną ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu. Wraz z utrzymującą się słabością dolara trend wzrostowy powinien być kontynuowany.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza dolara | kurs ropy wti | jsw gpw | lotos akcję | notowania ten square games | btc wykres | akcje jsw |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here