Naga Markets

Inflacja CPI w USA pozytywnie zaskakuje. RPP nieugięta! | Analiza rynku z EXANTE #25W czwartek po południu obserwowaliśmy gwałtowną przecenę amerykańskiej waluty. Około godziny 15.00 za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,61 złotego, najmniej od połowy września. To reakcja na publikację danych o inflacji w USA. Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych wyniósł w październiku 7,7 procent, nieznacznie mniej niż oczekiwali analitycy.

Co przyniósł ostatni tydzień?

Upadek FTX w tym tygodniu i rosnąca kontrola regulacyjna, jaką prawdopodobnie przyniesie, wywrze dodatkową presję i oczekiwania na inne giełdy kryptograficzne. Jaki wpływ może to mieć na cały rynek kryptograficzny? Czy zapewnia to krajom łatwiejszy sposób na wprowadzenie cyfrowych walut banku centralnego jako preferowanej „cyfrowej” inwestycji? A może kryptowaluty będą w porządku, dopóki stopy procentowe, choć wciąż rosną, nie będą rosły tak szybko, jak przez większą część 2022 roku?

Zobacz również: Madmind Studio [MMS]: wzrost sprzedaż gry Succubus m/m o 400%! Łącznie ponad 215 tys. egzemplarzy!

W piątek UE obniżyła swoją prognozę wzrostu na 2023 r., przewidując poziomy wzrostu bliżej zera, i podniosła swoje prognozy dotyczące CPI. Prognozy Komisji Europejskiej przewidują wzrost cen konsumpcyjnych o 8,5% rocznie w 2022 r., 6,1% w 2023 r. i 2,6% w 2024 r. UE stwierdziła, że gospodarka kurczy się i będzie się kurczyć przez cały I kwartał 2023 r. „W obliczu podwyższonej niepewności, wysokiej presji na ceny energii, Oczekuje się, że erozja siły nabywczej gospodarstw domowych, słabsze otoczenie zewnętrzne i zaostrzone warunki finansowania doprowadzą UE, strefę euro i większość państw członkowskich do recesji” – stwierdziła Komisja. „Oczekuje się, że rosnąca presja cenowa przesunie szczyt inflacji na koniec roku”. Co to oznacza dla rodzajów akcji i innych aktywów, które inwestorzy powinni rozważyć?

Inflacja w USA spada, ale czy nie jest za wcześnie, aby mówić o przestawieniu? Chociaż inflacja w USA ukształtowała się poniżej oczekiwań (7,7% r/o/rw październiku i 0,4% m/o/m), a rynek zaczyna już wyceniać (około 70% wyceniony) wzrost o 50 pb w grudniu, to faktycznie nie za szybko? Jakie są implikacje dla technologii, wzrostu, akcji uznaniowych dla konsumentów?

RPP zaskakuje. Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co oznacza, że stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. To zaskoczenie o tyle, że konsensus ekonomistów zakładał, iż RPP jednak dokona podwyżki stóp – o 25 pb., do 7 proc. Rada podjęła tę decyzję pomimo odnotowanej w październiku rekordowej inflacji, wynoszącej 17,9 proc.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

XTB

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEuro wciąż pod presją dolara. EBC wróci do obniżek stóp już w przyszłym roku?
Następny artykułTo nie koniec kłopotów funta. Podwyżki podatków na Wyspach obciążą GBP/USD
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here