Naga MarketsInflacja CPI w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami. Lepszy rezultat w UK. Kurs euro do funta w okolicach 0,8490O godzinie 10:30 poznaliśmy dane na temat cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Wielkiej Brytanii publikowane przez Office for National Statistics. Pół godziny później dane dotyczące inflacji opublikował Eurostat dla strefy euro oraz całej UE. Publikacja z UK ma wydźwięk pozytywny, natomiast w strefie euro inflacja wzrosła zgodnie z oczekiwaniami i poprzednim odczytem.

Wskaźnik CPI obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek może negatywnie wpłynąć na jej wycenę.

UK: Inflacja CPI wzrosła w ujęciu rocznym o 1,5%

Prognozy zakładały, że brytyjska inflacja CPI w listopadzie 2019 roku wzrośnie w ujęciu rocznym o 1,4% przy poprzednim odczycie na poziomie 1,5%. Oczekiwania inwestorów udało się jednak pokonać, ponieważ inflacja wzrosła o 1,5%. Pozostała zatem niezmieniona w stosunku do października br.

UE: Wzrost inflacji zgodnie z oczekiwaniami

Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji konsumenckiej w strefie euro wyniosła w listopadzie 2019 roku 1,0% co oznacza wzrost o 0,3 p.p. z poziomu 0,7% raportowanego w październiku. Prognozy zakładające 1-procentowy wzrost zostały zatem spełnione.

Najniższą inflację odnotowano we Włoszech, Portugalii (0,2%) oraz Belgii (0,4%). Z kolei najwyższe CPI widoczne było w Rumunii (3,8%), na Węgrzech (3,4%), Słowacji (3,2%) i Czechach (3,0%). W porównaniu z październikiem, roczna inflacja spadła w pięciu państwach członkowskich, pozostała stabilna w dwóch i wzrosła w dwudziestu.

Kurs euro do funta (EURGBP) ponad poziomem 0,8490

Kurs euro do funta konsoliduje dziś w okolicach poziomu 0,8490. Jak widać na wykresie 30-minutowym poniżej, notowania EURGBP nieznacznie umocniły się po publikacji CPI z Wielkiej Brytanii oraz strefy euro.

Wybicie górą z konsolidacji otwierałoby drogę w kierunku 0,8530. W przypadku pokonania dolnej strefy konsolidacji, cena może głębiej skorygować silny wzrost z wczorajszej sesji. Istotne wsparcie przy tym scenariuszu znajdziemy w okolicach okrągłego poziomu 0,8400.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych>>

Wykres 30-minutowy pary walutowej EURGBP - 18.12.2019 r.
Wykres 30-minutowy pary walutowej EURGBP – 18.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here