Naga Markets

Inflacja CPI w strefie euro zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, kurs euro bez zmianW trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy ostateczne dane o inflacji CPI w strefie euro. Finalny odczyt wyniósł 9,2% r/r, co pokryło się z rynkowymi prognozami. W poprzednim miesiącu jej wartość wyniosła 10,1% r/r co potwierdza trend spadkowy. Kurs EUR/USD zareagował na dane minimalnym spadkiem, jednak para walutowa nadal znajduje się w środę zdecydowanie powyżej punktu odniesienia.

Kurs EUR/USD bez większych zmian po odczycie inflacji CPI w strefie euro

Inflacja CPI to wskaźnik prezentujący średnią zmianę cen koszyka dóbr konsumpcyjnych. Dzisiejszy odczyt na poziomie 9,2% r/r był zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. Z kolei inflacja bazowa – wskaźnik mierzący średnią zmianę cen dla końcowego odbiorcy dóbr i usług – wyniosła 5,2% r/r (poprzednio: 5,0% r/r), co również pokryło się z oczekiwaniami większości ekonomistów.

Dzisiejsze odczyty inflacji w strefie euro pokryły się z rynkowymi oczekiwaniami, ale należy pamiętać, że podczas gdy roczna inflacja CPI spadła, inflacja bazowa nadal stanowi problem dla tego regionu. Świadczy to o tym, że presja cenowa przenika do bardziej znaczących części gospodarki, a nie tylko do cen paliw i energii – napisał zaraz po odczycie analityk Justin Low.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Jak widzimy na poniższym wykresie, kurs EUR/USD nie zareagował znacznie na przedstawione dane, które jak się okazało zostały już przez rynek wycenione. W trakcie odczytu o godzinie 11:00 para walutowa minimalnie spadła (przedsotatnia spadkowa świeca), jednak kurs powoli się stabilizuje i powraca do wzrostów.

Notowania EUR/USD, wykres M15
Notowania EUR/USD, wykres M15

Z perspektywy całej dzisiejszej sesji kurs EUR/USD nadal znajduje się zdecydowanie powyżej punktu odniesienia i obecnie dodaje aż 0,66%. Pokrywa się to z analizą Marka Rogalskiego, głównego analityka walutowego DM BOŚ, który twierdził przed odczytem, że kluczowe będą odczyty ze Stanów Zjednoczonych – o godzinie 14:30 poznamy dane o grudniowej sprzedaży detalicznej i inflacji PPI, natomiast o godzinie 15:15 będzie to produkcja przemysłowa. Warto będzie również zwrócić uwagę na wystąpienia członków Rezerwy Federalnej.

Autor poleca również:

BossaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułLiczba inteligentnych kontraktów w sieci Ethereum wzrosła o 453% w IV kwartale 2022 r.
Następny artykułBank Japonii zaskakuje rynki, ogromna zmienność na JPY
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.