Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń dzisiejszej sesji europejskiej była 11:00 publikacja wyniku inflacji konsumenckiej (CPI) dla strefy euro za grudzień 2018 roku. Wskaźnik ten obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. 


Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w grudniu 2018 roku 1,6% co oznacza spadek o 0,3 p.p. z poziomu 1,9% raportowanego we listopadzie. Warto także przypomnieć, że przed rokiem wskaźnik ten wyniósł 1,4%.

Inflacja konsumencka (CPI) | Źródło: Eurostat
Inflacja konsumencka (CPI) | Źródło: Eurostat

Najniższe roczne wartości inflacji CPI odnotowano w w Grecji i Portugalii (0,6%) oraz Danii (0,7%). Najwyższe roczne stopy procentowe odnotowano w Estonii (3,3%), Rumunii (3%) i na Węgrzech (2,8%).

Inflacja konsumencka (CPI) | Źródło: Eurostat
Inflacja konsumencka (CPI) | Źródło: Eurostat

W październiku 2018 r. największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały usługi, następnie energia, żywność, alkohol i tytoń oraz towary przemysłowe nieenergetyczne.

Zobacz też: Brexit może zostać opóźniony do września. Kurs funta pozostaje w zakresie

Kurs euro odbija od wczorajszego dołka

Kurs euro w relacji do dolara (EUR/USD) przetestował na początku sesji europejskiej minima z wczorajszego dnia blisko 1.1377. Jak widać na wykresie 1-godzinnym, test okazał się pozytywny, jednakże wciąż dołki i szczyty układają się na coraz niższych poziomach.

Głębsze odbicie może po raz kolejny zaprowadzić kurs do oporu na 1.1421. Kolejny istotny poziom krótkoterminowy znajduje się w w pobliżu 1.1454. Alternatywnie, skuteczne wybicie nowego dołka otworzy drogę do wsparcia blisko 1.1320.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie jeszcze ponad 300 innych walorów >>

Kurs euro w relacji do dolara (EUR/USD) przetestował na początku sesji europejskiej minima z wczorajszego dnia blisko 1.1377


Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here