GUS podał najnowszy odczyt inflacji. Co prawda jest on wyższy, niż przewidywano, ale pułap 2,4% nie powinien być jeszcze powodem do niepokoju. Jednak rosnąca inflacja może zawężać możliwości kształtowania polityki stóp procentowych.

W Polsce coraz drożej

Po wielu latach przyzwyczajenia do niewielkich zmian cen w polskiej gospodarce zaczynamy obserwować przyspieszenie inflacji. Wczorajsze dane GUS potwierdziły, że wynosi ona już 2,4%. To o 0,1% więcej niż oczekiwali analitycy. Ostatni raz tak wysoki odczyt był dostrzegalny przez chwilę w czwartym kwartale 2017 roku, a wcześniej w roku 2013. Oczywiście ten poziom to nie powód do paniki. Problemem może okazać się sytuacja, gdy będziemy chcieli obniżyć stopy procentowe w momencie faktycznego spowolnienia gospodarczego, które coraz wyraźniej rysuje się w Europie. W takim wypadku obecny poziom inflacji nie daje nam zbytniego pola do manewru. Jaki ma to wpływ na walutę? Jeżeli rosnące ceny zapobiegną obniżce stóp, to złoty będzie się umacniał. Jednak dalszy wzrost inflacji nie będzie zjawiskiem dobrze postrzeganym na rynkach.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Boris Johnson o twardym Brexicie

W mediach szeroko komentowana jest wypowiedź najpoważniejszego kandydata do objęcia szefostwa w Partii Konserwatywnej, czyli byłego burmistrza Londynu Borisa Johnsona. Podzielił się opinią, że tzw. “twardy Brexit” może w początkowej fazie odbić się negatywnie na Wielkiej Brytanii. Komentatorzy zwracają uwagę, że po tym stwierdzeniu funt zyskiwał na wartości. Może to oznaczać, że szansa na najbardziej radykalny scenariusz Brexitu spada. Niemniej ruch na walutach był wyjątkowo słaby. Należy też przyznać, że jedno zdanie wyrwane z dłuższej wypowiedzi nie może być powodem do wykluczenia drastycznej opcji. Lider torysów po prostu wskazuje, że zawsze lepiej jest negocjować, ale jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, to Zjednoczone Królestwo i tak powinno opuścić UE do 31 października, niezależnie od ostatecznych warunków i okoliczności.

Bitcoin znów drożeje

Najpopularniejsza kryptowaluta świata Bitcoin cały czas zyskuje na wartości. Po tym jak na przełomie maja i czerwca ocierała się o poziom 9000 USD, w miniony weekend przebiła tę wartość. Jest zatem najdroższa od 13 miesięcy. Warto zwrócić uwagę, że to nadal jedynie niewiele ponad połowa maksimów tej kryptowaluty.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here