Naga MarketsInedeks sWIG80 zyskał wczoraj 1,40 procent. Czwartek przyniósł odreagowanie na globalnych rynkachCzwartek przyniósł istotne odreagowanie na globalnych rynkach akcji, które może wskazywać że środowe spadki wyznaczyły lokalne minimum. Nastroje inwestorów w Europie wspierał wynik sesji azjatyckiej, w szczególności ponad 3% wzrost indeksu Hang Seng, który posiada ekspozycję na tamtejszy sektor technologiczny.

Indeks sWIG80 odnotował zwyżkę na poziomie 1,4%

Dodatkowo, poza plotkami o ewentualnym nowym programem skupu instrumentów dłużnych przez EBC, inwestorzy pozytywnie odebrali spadki na rynku surowców energetycznych, które nieco odsunęły obawy o skutki wysokich cen m.in. gazu na globalną gospodarkę. Powyższe było bezpośrednim rezultatem komentarza prezydenta Rosji, który zapowiedział rekordowy eksport gazu do Europy w razie konieczności.Finalnie zdecydowana większość indeksów kończyła dzień na plusach, a niemiecki DAX czy francuski CAC40 zyskały ponad 1,50%. Na uwagę zasługuje również zachowanie amerykańskich indeksów, które po konsolidacji na przełomie września i października zakończyły dzień na wyższych poziomach.

Technologiczny Nasdaq100 zyskał 1,11%, mimo rosnących rentowności obligacji skarbowych, co było odpowiedzią na nieco lepsze dane tygodniowe z amerykańskiego rynku pracy za ostatni tydzień września, w przeddzień danych miesięcznych.

W powyższym otoczeniu nieco gorzej radził sobie krajowy rynek, niemniej należy pamiętać o jego relatywnej sile w ostatnich dniach. WIG20 zyskał „tylko” 0,43% przy wysokich obrotach na poziomie 1,3 mld PLN. Najwięcej zyskały notowania KGHM, PZU oraz Pekao. Nadal słabo radził sobie kurs LPP. Po bardzo mocnym początku tygodniu stonowanie nastrojów nastąpiło również na mWIG40, natomiast prym na GPW wiódł sWIG80 z blisko 1,40% wzrostem, który po kilkutygodniowym ruchu bocznym może zachęcić do ataku na wrześniowe szczyty.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Czwartkowa sesja za oceanem powinna być wyraźnym wsparciem w na początku dzisiejszego handlu. Z drugiej strony najważniejszym wydarzeniem w dzisiejszym kalendarium ekonomicznym, na które zwrócą uwagę globalni inwestorzy będą miesięczne dane o zatrudnieniu w USA.

Bardzo dobry odczyt może oznaczać, że Fed zacznie ograniczać swoją politykę monetarną już począwszy od listopadowego posiedzenia, co może tonować pozytywne nastroje na zakończenie tygodnia. Na krajowym rynku z kolei negatywnie może oddziaływać wczorajsze orzeczenie polskiego Trybunały Konstytucyjnego, który uznał de facto, że prym prawa europejskiego nad krajowym jest niezgodny z Konstytucją RP. Może to rodzić obawy zaostrzenia sporu na tle Warszawa-Bruksela, a tym samym opóźnić/zablokować środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: najwyższy kurs liry tureckiej | bitcoin akcje | kurs euro usd | newconnect notowania | benefit akcje notowania | ciech akcje | enea kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here