Naga MarketsPolicjanta zakłada kajdanki aresztowanemu22-letni mężczyzna z Indonezji został we wtorek aresztowany za rzekomą instalację i wykorzystywanie oprogramowania do kopania kryptowalut na dziesiątkach komputerów uczelnianych.

Mężczyzna jest podejrzany o wykorzystywanie HoneyMiner, programu używanego do wydobywania Bitcoinów oraz kryptowlauty Monero. Program miał działać w stycznia na 27 komputerach współdzielonej sali komputerowej jednej z indonezyjskich uczelni.

Song Young-seung, główny prokurator Sądu Rejonowego w Ulsan, wydał nakaz aresztowania podejrzanego z uwagi na ryzyko ucieczki. Mężczyzna od 2014 roku studiował na uczelni, na której zainstalował złośliwe oprogramowanie, jednakże został z niej usunięty po pierwszym semestrze ubiegłego roku, ponieważ nie zarejestrował się na kolejne półrocze.

Prokuratura podejrzewa, że mężczyzna instalował oraz obsługiwał programy do wydobywania kryptowalut także pod wydaleniu z uczelni. Został on schwytany w centrum Ulsan, policja poszukiwała go bowiem pod zarzutem wtargnięcia. Teraz prowadzone są działania mające na celu wyjaśnienie, czy mężczyzna wyrządził uczelni jakąś szkodę, a także czy czerpał korzyści pieniężne z wydobycia kryptowalut.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

(Nie)bezpośrednie ataki na uczelnie

Przypadek z Indonezji wskazuje na wydobywanie kryptowalut za pomocą komputerów uczelni w sposób bezpośredni, gdzie sprawca samodzielnie instaluje niezbędne oprogramowanie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych pojawia się coraz więcej przypadków wydobycia kryptowalut poprzez zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem komputerów na kampusach.

85% ataków z wykorzystaniem górniczego malware w USA uderza w szkolnictwo wyższe – według badań Vectra.ai przeprowadzonych w okresie od sierpnia 2017 do stycznia 2018 r.

Zobacz również: Malwarebytes Labs: Rośnie liczba okupów płaconych w kryptowalutach

Złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut jest wieloplatformowe, działa w przeglądarkach zarówno na systemach Windows, Linux jak i Mac OS X. Jeśli dodamy do tego niechęć do instalacji programów zabezpieczających przed malware na komputerach studentów, nie dziwi fakt, że właśnie te jednostki są najczęściej atakowane.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here