Naga Markets



Ręce wytatuowane henną wzniesione do góry na tla Taj MahalIndie: National Institute for Smart Governance (NISG), organizacja non-profit, za którą stoi rząd, przygotowała miesiąc temu raport dot. cyfrowej waluty banku centralnego, rynku blockchaina i kryptowalut. Teraz o dokumencie piszą krajowe i światowe media.

Idea jest prosta. Indie miałyby wyemitować swoją cyfrową wersję rupii, która byłaby oparta na rządowym blockchainie. Oczywiście jest to dalekie od idei kryptowalut, takich jak bitcoin, ale to wciąż interesujący pomysł.

W dokumencie można przeczytać:

“Jako alternatywę dla publicznych blockchainów, które działają z natywną kryptowalutą, takich jak Ethereum, zdecydowanie zaleca się, aby rząd Indii wraz z RBI [bankiem centralnym kraju] przedstawił Central Bank Digital INR (CBDR) zarządzany przez Public Permissioned Blockchain, który przetwarza transakcje za pośrednictwem Turing Complete Virtual Machine, pozwalającą na uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji na jej platformie.”

Indie a kryptowaluty

W dokumencie czytamy jednak też o tym, że władze popełniają pewne błędy, które ograniczają rozwój nowych technologii w kraju. Chodzi np. brak jasnych wytycznych i przepisów:

„Publiczne oświadczenia, czy to za pośrednictwem prasy, czy formalnych wystąpień, są pomocne, ale nie są oficjalnymi oświadczeniami. Jeśli agencja zamierza egzekwować swoje prawa w nowy i innowacyjny sposób, musi najpierw powiadomić zainteresowane strony z branży o swoim zamiarze i sposobie stosowania obowiązującego prawa.”

Od dawna zresztą rynek Indii żyje głównie plotkami. Parę miesięcy temu mówiło się o wprowadzeniu całkowitego zakazu na cyfrowe waluty. Ponoć za ich posiadanie miało grozić nawet kilka lat pozbawienia wolności.

Niedawno bank centralny kraju – chcąc chyba rozwiać wszelkie wątpliwości – ogłosił wręcz, że kryptowaluty nie są nielegalne w Indiach. Nie mogą ich jednak przyjmować regulowane przez władze podmioty. Te ostatnie też nie mogą obsługiwać firm, które działają na tym rynku. Takie restrykcje ograniczają jednak rozwój rynku.

Czy rząd i bank centralny Indii zdecydują się jednak przy tym wszystkim na emisję cyfrowej rupii? Przekonamy się o tym wkrótce. Byłby to jednak wielki przełom dla rynku w tym kraju.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here