Naga MarketsW ciągu ostatnich dwóch tygodni coraz częściej słyszymy pozytywne doniesienia o spadkach liczby zgonów w głównych ogniskach epidemii koronawirusa na świecie. Pozytywne dane płynną z Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Nawet w Nowym Jorku odnotowano spadek umieralności, chociaż zgodnie z prognozami szczyt zachorowań jeszcze nie nastąpił. Wystarczyło to jednak aby indeks STOXX Europe 600 odbił się od dna.


Oddech ulgi w Europie, akcje rosną najsilniej od dwóch tygodni

Wygląda na to, że inwestorzy przyjęli stabilizację liczby zgonów z wielkim optymizmem. Oddech ulgi dało się zauważyć w Europie. Indeks akcji STOXX EUROPE 600 odbił się od dna i wzrósł o 3%. Indeks ten składa się z koszyka 600 komponentów reprezentujących wszystkie sektory gospodarki we wszystkich krajach unii europejskiej, w tym i polski. Swoim zasięgiem indeks obejmuje aż 90% kapitalizacji rynkowej europejskiego rynku akcji.

STOXX Europe 600, aktualizacja 06.04.2020, źródło CNBC

W związku z pandemią koronawirusa od 19 lutego indeks ten zaliczył olbrzymi spadek. W skład indeksu wchodzą takie branże jak turystyka, hotelarstwo, ubezpieczenia, przemysł samochodowy ale także opieka zdrowotna, przetwórstwo żywności oraz surowców wtórnych. Wzrost ten przełożył się także na indeks Dax, który wzrósł 4%.

Zobacz także: Dow Jones spadkowo, EUR/USD i ropa w górę – sentyment inwestorów

Powodów do optymizmu nie ma

Indeks ten stanowi zatem barometr kondycji gospodarki europejskiej i w związku z pozytywnymi informacjami jakie napływają ze świata i Europy wskazuje pewne ożywienie. Jednak analitycy City sugerują zachować ostrożność w kwestii perspektyw akcji europejskich.

– Oczekujemy, że globalny EPS (zysk na akcję) spadnie o około 50% w 2020 r. Prawdopodobnie nie ma to jeszcze swojego odzwierciedlenia na rynkach akcji – napisali w notatce  analitycy Joh Berenberg Gossler & Co.

Czy zatem jest to tylko chwilowe odbicie? Zdanie analityków powodów do optymizmu jeszcze nie ma. Analiza fundamentalna wskazuje, że dopiero w dłuższej perspektywie skutki koronawirusa będą bardziej dostrzegalne. Obecne wzrosty najprawdopodobniej wynikają z olbrzymich pakietów stymulacyjnych jakie przeznaczyły na ratowanie gospodarki poszczególne kraje.

Zobacz także: Koronawirus przyniesie drugą falę bessy? Komentuje P. Kwiecień (XTB)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here