Naga Markets

Indeksy Wall Street nieznacznie zyskują. Banki centralne kontynuują jastrzębią retorykęWczorajsza sesja charakteryzowała się bardzo dużą zmiennością. WIG20 po otwarciu na plusie i podejściu pod 1500 pkt. zaczął sukcesywnie spadać. Ok. godziny 15 (po publikacji decyzji EBC o podniesieniu stóp o 75 pb.) gwałtownie spadł pod kreskę. Finalnie, po odbiciu pod koniec sesji, zakończył dzień na poziomie 1473 pkt. (+0,3%). WIG wczoraj zyskał 0,5%, mWIG 40 zwyżkował o 1,1%, a sWIG80 zakończył sesję o okolicach zamknięcia z poprzedniego dnia.

Wall Street nie przestraszyło się słów Powella

W ujęciu sektorowym zyskało 12 z 15 indeksów, najlepiej poradziły sobie WIG Gry (+3,6%), WIG GAMES5 (+2,9%) oraz WIG Banki (2,8%). Najmocniej spadły WIG Paliwa (-4,4%) oraz WIG Chemia (-0,4%). Obroty na szerokim rynku wyniosły 957 mln PLN, z czego 784 mln PLN przypadło na blue chipy.W Europie po decyzji ws. stóp procentowych oraz informacji na konferencji prasowej, że EBC planuje podnieść stopy od 2 do 5 razy na kolejnych posiedzeniach europejskie indeksy mocno spadły. Ostatnia godzina sesji jednak była kontrolowana przez byki a główne indeksy zamknęły się blisko punktu odniesienia. DAX spadł o 0,1%, CAC 40 zyskał 0,3%, a FTSE wzrósł o 0,2%.

Za oceanem umiarkowane wzrosty. Dow Jones Industrial i Nasdaq zyskały 0,6%, S&P 500 wzrósł o 0,7%. Jerome Powell na konferencji zapowiadał kontynuację jastrzębiej polityki. Powiedział, że FED jest zdeterminowany w dążeniu do ograniczenia presji cenowej. Euro wczoraj zyskało i odzyskało przewagę nad dolarem.

Euro możemy nabyć w piątek rano za 4,70 PLN, a dolara za 4,67 PLN. Na rynku surowców nie było większych zmian, ropa brent kosztuje niecałe 90 USD/baryłka, węgiel ICE 325 USD/t, a holenderski gaz TTF 220 EUR/MWh.

W piątek azjatyckie indeksy oraz kontrakty futures na S&P 500 rosną. Istnieje prawdopodobieństwo, że rynek wycenia już przyszłe zaostrzenia polityki pieniężnej.

Dzisiaj odbędzie się szczyt Unii Europejskiej oraz spotkanie ministrów finansów strefy euro. Notowania w Europie rozpoczynają kontrakty na DAX delikatnym wzrostem.

Autor: Kajetan Sroczyński

XTB

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos akcję | cyfrowy polsat akcje notowania | ccc akcje prognozy | jsw cena akcji | notowania mbank | euro forint | famur gpw |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here