Naga MarketsIndeksy S&P 500 oraz Nasdaq Composite ustanowiły nowe szczytyUbiegły tydzień był bardzo udany dla inwestorów obecnych na rynkach akcji. Zyskiwały zarówno główne indeksy rynków rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami ustanowienia kolejnych, historycznych szczytów dla indeksów S&P500 (zyskał +4,65%), jak i technologicznego Nasdaq Composite (+6,01%).

Amerykańskie indeksy z najlepszym tygodniem od od listopada 2020 roku

Był to równocześnie najlepszy tydzień dla amerykańskich giełd od listopada 2020 roku. Stronę popytową rynku wspierały min. pozytywne informacje odnośnie uchwalenia nowego Pakietu Stymulacyjnego o wartości 1,9 mld USD. Amerykański Senat przyjął w piątek poprawkę budżetową, która może pozwolić na uchwalenie w nadchodzących tygodniach pakietu zaproponowanego przez prezydenta Joe Bidena, bez wsparcia Republikanów. Na zachowanie tamtejszych indeksów pozytywny wpływ miał również obecny sezon wynikowy. Prawie 300 spółek notowanych w ramach indeksu S&P500 opublikowało już sprawozdania finansowe za IV kwartał 2020 roku. Przedstawiciele prawie wszystkich sektorów odnotowali lepszy od oczekiwań poziom przychodów, jak i zysków. Największe wzrosty r/r w zakresie zyskowności wykazały spółki z sektora basic materials (+31,24%) i technologii (+22,81%). Na drugim biegunie znalazły się podmioty reprezentujące branżę consumer service (-50,78%) oraz telekomunikacyjną (-3,13%). Globalnie, najbardziej dynamiczne okazały się jednak rynki azjatyckie: Sensex zyskał 9,61%, a PSEi Index 6,15%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozytywne stopy zwrotu, przy relatywnej słabości względem pozostałych rynków pokazał WIG, który zyskał „jedynie” 0,83%. Wśród głównych, krajowych indeksów najgorzej spisywał się WIG20 za co odpowiadało słabe zachowanie największych spółek z indeksu – walory CD-Projekt straciły 3,87%, Allegro.eu 4,34%, a PKO BP 0,97%. Sam indeks od kilku tygodni porusza się w trendzie bocznym ograniczonym zakresem 1900 – 2000 punktów. Dobrą passę kontynuowały najmniejsze spółki. sWIG80 zyskał 1,53% i kieruje się w stronę lokalnych szczytów na poziomie 17343 punktów.

Na rynku walutowym byliśmy świadkami aprecjacji amerykańskiego dolara – notowania pary EUR/USD zbliżyły się do poziomu 1,20. Wsparciem dla amerykańskiej waluty były min. lepsze od oczekiwań dane ADP z rynku pracy i pozytywne odczyty wskaźnika PMI dla sektora usług, najbardziej dotkniętego restrykcjami związanymi z COVID-19. Wydaje się, że inwestorzy mogą obecnie rozgrywać scenariusz szybszego odbicia gospodarki Stanów Zjednoczonych po okresie ostatniego kryzysu względem gospodarki Europejskiej.

Na rynku dłużnym, warto zwrócić uwagę na kształtowanie się rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA, które znajdują się obecnie w okolicach 1,18% (vs. 1,26% krajowe 10-latki). Powyższe, można wiązać min. z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi w tym kraju – obecny, 10-letni breakeven inflacyjny znajduje się blisko szczytów z 2018 roku, tj. na poziomie 2,21%.

Po ostatnich informacjach dotyczących tzw. short squeeze, czyli wyciskania pozycji krótkich na akcjach amerykańskich spółek, w centrum zainteresowania na początku zeszłego tygodnia znalazła się informacja odnośnie podobnych działań w zakresie notowań srebra. Inwestorzy detaliczni związani z jednym z internetowych forum mieli wpłynąć na wysokie wzrosty notowań kruszcu w opozycji do inwestorów finansowych. Z danych dostępnych za pośrednictwem CFTC (Commodity Futures Trading Commission’s) można jednak wywnioskować, że pozycje krótkie na kontraktach terminowych na srebro posiadają co do zasady producenci kruszcu, a inwestorzy finansowi posiadają pozycje długie. Niemniej jednak, po poniedziałkowym, mocnym odbiciu cen, kolejne dni przyniosły ruch korekcyjny i ceny powróciły do poziomów notowanych sprzed ww. działań.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest blik? | sp 500 index | jsw giełda | wykres bitcoin | wartość dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here