Naga Markets

Indeksy europejskie rozpoczynają tydzień od wzrostów. Sesja bez USAPodczas gdy na rynku zabrakło amerykańskiego ośrodka handlu ze względu na święto, indeksy europejskie całkiem dobrze wykorzystały ten czas. Wzrosty w Europie podkręcane były wypowiedziami polityków, w tym niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera. Decydent stwierdził, że globalna gospodarka radzi sobie “znacznie lepiej niż oczekiwano” z kryzysem energetycznym, inflacją i wysokimi stopami procentowymi.

  • Sesja europejskich indeksów przebiegła pomyśle w poniedziałek
  • Inwestorzy korzystali z braku udziału USA podczas sesji
  • Sentyment podkręcali politycy swoimi wypowiedziami
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Europa zaczyna solidnie nowy tydzień

Rynki akcji w Europie zamknęły się w poniedziałek na zielonym terytorium dzięki komentarzom niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera, że globalna gospodarka radzi sobie “znacznie lepiej niż oczekiwano” z kryzysem energetycznym, inflacją i wysokimi stopami procentowymi.

Lindner zauważył podczas swojej wypowiedzi, że wielostronna współpraca jest kluczem do wzrostu i dobrobytu i odrzucił twierdzenia, że trwający światowy kryzys gospodarczy zakończy globalizację. W specjalnym wywiadzie dla “Welt” Lindner powiedział, że globalizacja potrzebuje “nowego początku“. Minister podkreślił, że światowa gospodarka poradziła sobie z kryzysem energetycznym, problemem łańcucha dostaw, inflacją i wzrostem stóp procentowych “znacznie lepiej niż oczekiwano” i wskazał, że system wolnorynkowy jest “niezbędny jako siła napędowa innowacji, redukuje koszty i toruje drogę nowym pomysłom i technologiom.”

wykres Kurs indeksu EU50 17.01.2023
Kurs indeksu EU50 17.01.2023

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Tematem dnia również była informacja o tym, że Marks & Spencer Group plc (M&S) otworzy 20 dużych sklepów w Wielkiej Brytanii, tworząc ponad 3400 miejsc pracy. Firma zainwestuje około 480 mln funtów w osiem sklepów “full-line”, a także 12 hal spożywczych. M&S ujawnił plany prowadzenia 420 sklepów spożywczych w Wielkiej Brytanii do roku finansowego 2025/26, w tym przekształcenia niektórych lokalizacji należących wcześniej do domów towarowych Debenhams.

Finalnie indeks DAX zyskał w poniedziałek 0,38% na zamknięciu, a indeks brytyjski, FTSE 100 awansował o 0,21%. Francuski indeks CAC 40 zyskał 0,34%, ze spółką Carrefour na czele (wzrost o 4,59%). Na koniec Europejski Stoxx 50 wzrósł o 0,23%.

Autor poleca również:

Bossa

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułStrategia PSV: Zejście do PK oczekiwane – rynek z szansą na korektę
Następny artykułCena złota o 19% wyżej niż przed dwoma miesiącami. Co dalej?
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.