Naga MarketsMiniony tydzień w większej części można było zapisać na korzyść kupujących, aż do tragicznego czwartku.


W zeszłotygodniowej analizie indeksów (przełamane kluczowe wsparcia) spodziewałem się, że po przełamaniu wsparć pojawią się wzrosty będące ruchem powrotnym do przełamanych poziomów. Tak też się stało jednak strona kupująca okazała się tu silniejsza i indeksy zamiast w typowy sposób odbić się od wcześniej przełamanego wsparcia (potwierdzając poziomy jako nowe opory) tym razem skutecznie wróciły ponad te poziomy (tworząc fałszywe wybicie). Przez kolejne dwie sesje to również popyt kontrolował sytuację pchając indeksy w stronę spadkowych linii trendu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuacja diametralnie zmieniła się w czwartek po południu. Oczywiście dotyczy to rynku future, na którym kontrakty na indeksy notowane są dłużej niż sam obrót akcjami spółek. W czwartek po południu media obiegła informacja o zamachach terrorystycznych w Hiszpanii. Spowodowało to gwałtowny spadek cen (jeszcze w czwartek oraz na początku piątkowych notowań). Historia zachowania giełd przez ostatnie kilka lat po zamachach terrorystycznych w Europie uczy jednak, że takie spadki były bardzo nietrwałe i cena szybko wracała do poprzedniego trendu.

W zbliżającym się tygodniu ponownie przez większość czasu to popyt powinien grać pierwsze skrzypce i istnieje duża szansa na ponowne testy linii trendu spadkowego na opisywanych indeksach. To sprawia, że o ile indeksy będą ponad kluczowymi wsparciami będę wyszukiwał okazji do zawarcia pozycji długich z częściową realizacją zysku na liniach trendu.

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

Spadki z minionego czwartku doprowadziły indeks do rejonu wsparcia 3440 pkt. W piątek na początku sesji sprzedający próbowali jeszcze po raz kolejny przełamać ten poziom, ale szybko to popyt doszedł do głosu i zakończyło się to długim dolnym cieniem na interwale D1 oraz zamknięciem notowań powyżej wspomnianego poziomu.

Obecnie, żeby zmienić trwający od maja trend spadkowy strona kupująca musiałaby przełamać spadkową linię trendu. Znajduje się ona w rejonie 3500 pkt, a testowana była po raz ostatni niespełna 2 tygodnie temu. Dopóki to przełamanie nie nastąpi to podczas kolejnych sesji ponownie obserwować może ruch pomiędzy wsparciem 3440 pkt, a linią trendu spadkowego.

Przy otwarciu notowań w rejonie piątkowego zamknięcia będę szukał okazji do zajęcia pozycji długiej z realizacją 2/3 pozycji na linii trendu oraz SL pod piątkowym minimum świecy dziennej.

Euro Stoxx 50 D1
Wykres Euro Stoxx 50 dla D1

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

W minioną środę CAC40 jako jedyny z opisywanych indeksów zdołał na chwilę przełamać linię trendu spadkowego. Szybko jednak pojawili się sprzedający i notowania zakończyły się świecą z długim górnym cieniem. W czwartek przełamane zostało wsparcie 5130 pkt i ponad ten poziom kupujący nie zdołali wrócić nawet podczas piątkowej sesji.

Fakt, że francuski indeks pozostał poniżej poziomu 5130 pkt stawia go w najgorszej sytuacji w stosunku do wszystkich przedstawianych indeksów. Jednak bliskość tego poziomu oraz bliskość linii trendu spadkowego dają nadzieje na wzrosty. Podobnie jak w przypadku Euro Stoxx 50 dopiero przełamanie w górę linii trendu spadkowego zasadniczo odmieni obecną sytuację indeksu. Na razie wstrzymam się z otwieraniem pozycji na CAC40 skupiając uwagę na dwóch pozostałych indeksach.

CAC40 D1
Wykres CAC40 dla D1

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

Terror w Hiszpanii nie wystraszył inwestorów kupujących niemieckie spółki. DAX30 ma najbardziej komfortową i stabilną sytuację po powrocie w miniony poniedziałek ponad kluczowy poziom. Wsparcie w piątek zostało obronione i w najbliższych dniach powinien pojawić się test linii trendu spadkowego.

Ze względu na fakt, że linia trendu jest dosyć blisko do zawarcia pozycji długiej będę oczekiwał zbliżenia się indeksu do poziomu 12100 pkt i tam otwarcie pozycji długiej z Stop Loss na piątkowym minimum oraz realizacji Take Profit 2/3 pozycji w okolicy linii trendu spadkowego.

DAX30 D1
Wykres DAX30 dla D1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here