Naga MarketsAktualna sytuacja techniczna na omawianych indeksach wygląda wyjątkowo ciekawie i zapowiada nam interesujące zwroty akcji w rozpoczętym właśnie tygodniu.


Miniony tydzień zakończył się wyraźnym przełomem na indeksie DAX30. Kupujący zdołali doprowadzić do dynamicznego odbicia od wsparcia 12100 pkt. Przełamana została przy tym linia trendu spadkowego, a indeks znalazł się na najwyższym poziomie od 1,5 miesiąca. Niestety tego optymizmu nie podzieliła strona kupująca na dwóch pozostałych opisywanych tutaj indeksach. CAC40 oraz Euro Stoxx 50 w dalszym ciągu nie zdołały przełamać swoich linii trendu spadkowego.

W bieżącym tygodniu okaże się, czy to DAX30 wyszedł przed szereg i ponownie zostanie sprowadzony do rejonu wsparcia 12100 pkt czy może CAC40 i Euro Stoxx 50 dostaną wiatru w żagle i skutecznie przełamią swoje linie trendu spadkowego. Pewne jest, że wszystkie indeksy w średnim terminie będą poruszały się w jednym i tym samym kierunku, a taka rozbieżność jaka pojawiła się obecnie na wykresach ma jedynie przejściowy charakter.

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

W minionym tygodniu kupujący na indeksie Euro Stoxx 50 po raz kolejny zdołali wrócić ponad poziom 3440 pkt. Jednak poziom ten wyraźnie traci na znaczeniu, zatem przełomem będzie tutaj dopiero przełamanie linii trendu spadkowego. Obecnie linia ta znajduje się w rejonie 3480 pkt. Jej trwałe przełamanie powinno dać kupującym paliwa na wyprowadzenie nowego impulsu wzrostowego. Dopóki to nie nastąpi indeks w dalszym ciągu będzie poruszał się w rejonie 3440 pkt nie dając przewagi żadnej ze stron.

Euro Stoxx 50
Wykres Euro Stoxx 50 dla D1

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

Zadaniem kupujących na CAC40 jest obecnie przełamanie oporu 5130 pkt. Obecnie poziom ten wzmocniony jest przez linię trendu spadkowego. Jeżeli poniedziałkowa sesja rozpocznie się powyżej piątkowego zamknięcia to strona popytowa na francuskim indeksie ma szansę na zaatakowanie linii trendu spadkowego już podczas poniedziałkowej sesji.

Z drugiej strony przed spadkami broni poziom 5000 pkt. Testowany był on dwa tygodnie temu i wzrostowa świeca z długim dolnym cieniem wskazała wyraźnie, że popyt nie zamierza jeszcze oddać pola sprzedającym.

CAC40 D1
Wykres CAC40 dla D1

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

Najbardziej optymistycznie wygląda sytuacja na wykresie indeksu DAX30. Już w miniony wtorek popyt próbował przełamać linię trendu co zakończyło się spadkową świecą dzienną z długim górnym cieniem. To jednak nie stanęło na przeszkodzie w skutecznych wzrostach i już następnego dnia w środę indeks osiągnął najwyższy poziomu od 1,5 miesiąca.

Najbliższym celem kupujących jest opór 12400 pkt. Jednak zanim dojdzie do jego testu nie można wykluczyć testu od góry wsparcia na poziomie 12100 pkt. Ruch taki wywołałby spory zamęt i niepewność jednak patrząc na CAC40 i Euro Stoxx 50 nie można wykluczyć również tego mniej optymistycznego scenariusza.

DAX30
Wykres DAX30 dla D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here