Naga MarketsMiniony tydzień po raz kolejny nie przyniósł rozstrzygnięcia na trzech omawianych w tym cyklu indeksach.


Piątkowe notowania zakończyły się w rejonie startu notowań z poprzedniego poniedziałku co na interwale tygodniowym przyjęło formę świecy typu doji. Jest to świeca z bardzo małym korpusem i długimi cieniami po obu stronach. Świeca ta wskazuje na równowagę popytu i podaży i zobaczyć ją można na każdym z omawianych indeksów (interwał W1).

Wspomniana równowaga kupujących i sprzedających może być jedynie ciszą przed burzą, która ma szansę pojawić już w bieżącym tygodniu. Szczególnie znaczącą rolę powinien tu odegrać niemiecki indeks DAX30. Przez ostatnie 3 sesje w zeszłym tygodniu indeks testował ponad dwumiesięczną linię trendu spadkowego. Przełamanie wspomnianej linii byłoby triumfem kupujących i dałoby paliwo do wzrostów dla nieco słabszych obecnie CAC40 oraz Euro Stoxx 50.

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

Indeks w miniony poniedziałek po raz kolejny przełamał ważne wsparcie w rejonie 3430 pkt – 3440 pkt, jednak podczas wtorkowej sesji wszystkie straty zostały odrobione. Kolejne dni nie przyniosły przełomu z jednej strony popyt nie zdołał pchnąć indeksu w pobliże linii trendu spadkowego, a z drugiej podaż nie zdołała przełamać wsparcia.

Najbliżej rozstrzygnięcia jest obecnie niemiecki indeks DAX, zatem Euro Stoxx 50 nie będę w bieżącym tygodniu obserwował pod kątem zawarcia pozycji.

Euro Stoxx 50 dla D1
Euro Stoxx 50 dla D1

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

Francuski indeks ponownie zakończył tydzień poniżej wsparcia 5130 pkt. Ze względu jednak na korelację dopóki pozostałe omawiane indeksy trzymają się ponad swoimi wsparciami CAC40 również ma szansę na pozytywne wyjście z tej trudnej sytuacji.

Lokalna linia trendu spadkowego znajduje się obecnie na poziomie 5160 pkt. Oznacza to, że od piątkowego zamknięcia wystarczy wzrost o 60 pkt, żeby popyt po raz kolejny stanął przed swoją szansą. Podobnie jak napisałem w przypadku Euro Stoxx 50 również francuskiego indeksu nie będę obserwował pod kątem zawierania pozycji. Rozstrzygnięcie powinno przyjść ze strony niemieckiego indeksu, a pozostałe powinny zareagować na to adekwatnie.

CAC40 dla D1
CAC40 dla D1

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

To właśnie od niemieckiego indeksu powinno przyjść rozstrzygnięcie obecnej sytuacji, w której podaż osiągnęła równowagę z popytem. Na wykresie DAX30 kończy się już miejsce i albo w bieżącym tygodniu nastąpi przełamanie linii trendu spadkowego albo nastąpi trwałe przełamanie wsparcia 12100 pkt.

Popyt w minionym tygodniu nie zdołał pokonać linii trendu spadkowego, ale kolejne próby w nowym tygodniu mogą zakończyć się sukcesem. Jeżeli świeca dzienna zamknie się na DAX30 na poziomie 12200 pkt lub wyższym – będę szukał okazji do otwiercia pozycji długiej z pierwszym celem w rejonie 12400 pkt. Jeżeli jednak to podaż wygra i wsparcia 12100 pkt zostanie przełamany to poczekam na ruch powrotny do poziomu 12100 pkt i jeżeli nie uda się wrócić powyżej tego poziomu będzie to sygnał do zajęcia pozycji krótkiej.

DAX30 dla D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here