Naga MarketsNie był to dobry tydzień dla byków na europejskich parkietach. Cały zysk z wcześniejszego tygodnia został skasowany i pojawiło się pytanie co dalej.


Już w poprzedniej analizie wskazywałem na przegrzany rynek pisząc m.in.: „nieubłaganie indeks DAX30 zbliża się do okresu kiedy inwestorzy zechcą zrealizować zyski co rozpocznie spadkową korektę” (czytaj więcej w analizie z 5 listopada „kolejny tydzień na korzyść byków”). Tak się też stało, na niemieckim indeksie DAX30 wzrostowa świeca tygodniowa z poprzedniego tygodnia została cała przykryta świecą czerwoną. W rzeczywistości stworzyło to nieprzyjemną formację Outside Bar. Formacja ta zwiastuje przynajmniej spadki w najbliższym okresie (więcej o Outside Bar).

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

Zeszły tydzień był mocno rozczarowujący dla popytu. Brak zdecydowanego ruchu wzrostowego po przełamaniu oporu 5500 pkt wywołał niepewność i spowodował chęć realizacji zysków u części inwestorów. CAC40 future uformował 5 spadkowych świec dziennych i skończył piątkowe notowania w rejonie wcześniejszej konsolidacji 5350 pkt – 5390 pkt (kolor żółty na wykresie).

Takie zachowanie nie wróży dobrze na najbliższe tygodnie. Jeżeli rejon 5350 pkt – 5340 pkt zostanie przełamany w dół to kolejne wsparcia usytuowane są na poziomach: 5250 pkt, 5200 pkt, 5130 pkt. Warto jednak zauważyć, że obecny moment jest idealnym na korektę, po której powinien pojawić się rajd świętego Mikołaja z celem 5650 pkt, który stanowi istotny opór szerzej opisywany w poprzedniej analizie.

CAC40 D1
Wykres CAC40 dla D1

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

Podobnie do CAC40 wygląda sytuacja na wykresie indeksu Euro Stoxx 50. Po tygodniu spadków indeks wrócił poniżej poziomu 3640 pkt, a cały tydzień zakończył się we wnętrzu wcześniejszej konsolidacji 3600 pkt – 3580 pkt. Jeżeli podaż zdoła zepchnąć indeks poniżej wspomnianego poziomu to kolejnymi celami sprzedających będą wsparcia: 3530 pkt, 3440 pkt.

Nic nie wskazuje jednak, żeby obecne spadki miały zmienić panujący trend wzrostowy. Po wielu tygodniach wzrostów musiała pojawić się korekta, która przygotuje pole pod grudniowe wzrosty. Dokładnie tak się stało i jeżeli ruch spadkowy doprowadzi indeks do poziomu 3440 pkt to tam najpóźniej powinni pojawić się kupujący.

Euro Stoxx 50 dla D1
Wykres Euro Stoxx 50 dla D1

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

Najlepiej z opisywanych tutaj indeksów poradził sobie niemiecki DAX30. Konsolidacja z października w rejonie 12900 pkt – 13000 pkt nie jest zagrożona, a ruch spadkowy, który się pojawił ma szansę zakończyć się już na poziomie 13000 pkt tworząc tzw. ruch powrotny.

Większy problem może pojawić się, jeżeli amerykański indeks S&P500 również rozpocznie korektę. Oba indeksy, są ze sobą skorelowane i ewentualne spadki na S&P500 przełożą się również na DAX30. Wydaje się jednak, że wzrosty na koniec roku nazywane potocznie rajdem świętego Mikołaja nie są zagrożone. Pozostaje tylko pytanie jak głęboka oraz jak długa będzie obecna korekta.

DAX30 D1
Wykres DAX30 dla D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here