Naga MarketsKorekta jaka rozpoczęła się na europejskich indeksach już niemal 2 tygodnie temu przybiera na sile.


Niestety spadki te odbywają się w oderwaniu od tego co zaobserwować możemy na amerykańskim indeksie S&P500. Oznacza to, że jeżeli Amerykanie wejdą w korektę Europejczycy odczują to ze zdwojoną siłą. Co jest zgodne z powiedzeniem „kiedy Wall Street kichnie, cały świat ma katar”.

Wydaje się, że nic nie przeszkodzi stronie popytowej w przeprowadzeniu w grudniu tego roku rajdu świętego Mikołaja. Ewentualna korekta na Wall Street może mieć gwałtowny przebieg, jednak szybko powinna się zakończyć, żeby pozwolić zarządzającym funduszami podbić wartość indeksów na koniec roku kalendarzowego.

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

Sytuacja na francuskim indeksie nie wygląda zbyt dobrze. W poprzednim tygodniu łatwo przełamany został istotny rejon 5350 pkt – 5390 pkt (kolor żółty na wykresie) i indeks znalazł się na niemal 2-miesięcznym minimum. Najważniejszym zadaniem popytu jest obecnie powrót do wspomnianego rejonu 5350 pkt – 5390 pkt. Jeżeli to się powiedzie to kupujący muszą wyjść z tego rejonu górą i skierować się w stronę oporu 5500 pkt.

Jeżeli to jednak podaż okaże się silniejsza najbliższym celem sprzedających jest poziom 5265 pkt. Po jego przełamaniu następny cel usytuowany będzie na poziomie 5130 pkt.

Wykres CAC40 dla interwału D1
Wykres CAC40 dla interwału D1

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

Podobna do CAC40 jest obecnie sytuacja na wykresie Euro Stoxx 50. W poprzedniej analizie wskazywałem poziom 3530 pkt jako ten, na którym pojawią się kupujący (czytaj więcej niedźwiedzie w natarciu) – tak też się stało. W poniedziałek otwarcie notowań nastąpiło bardzo nisko. Na moment przełamane zostało wsparcie na poziomie 3530 pkt, jednak kupujący szybko wykorzystali okazję i na wykresie dziennym pojawiła się imponująca świeca wzrostowa. Najbliższym celem kupujących jest wcześniejsza konsolidacja w rejonie 3600 pkt – 3580 pkt.

Wykres Euro Stoxx 50 dla interwału D1
Wykres Euro Stoxx 50 dla interwału D1

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

Podczas poniedziałkowych notowań szczególnie dużo „atrakcji” mieli traderzy na DAX30. Start notowań był z bardzo niskiego pułapu poniżej istotnego rejonu 13000 pkt – 12900 pkt. Kupujący jednak nie zawiedli i zdołali wyciągnąć niemiecki indeks w rejon maksimów z końca poprzedniego tygodnia.

Jeżeli rejon 13000 pkt – 12900 pkt będzie broniony tak jak dotychczas to obecny ruch może przekształcić się w konsolidację, po której pojawi się nowy impuls wzrostowy. Trwałe przełamanie tego rejonu będzie skutkowało głębszą korektą. Wspomniany na początku analizy grudniowy rajd świętego Mikołaja będzie wspierał wzrostowy scenariusz dla DAX30.

Wykres DAX30 dla interwału D1
Wykres DAX30 dla interwału D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here